مقاله آثار تقوا که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۹ در مجله دندانپزشکي (جامعه اسلامي دندانپزشکان ايران) از صفحه ۱۳۱ تا ۱۳۵ منتشر شده است.
نام: آثار تقوا
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آثار تقوا

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مطهري مرتضي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
دو اثر بزرگ تقوا
در اين مقاله راجع به دو اثر مهم که در قرآن مجيد براي تقوا ذکر شده بحث مي گردد: اول روشن بيني و بصيرت است که در آيه ۲۹ از سوره انفال مي فرمايد: «اِنْ تَتّقوُا الله يجْعَلْ لَکُمْ فُرقاناً» يعني اگر تقواي الهي داشته باشيد خداوند براي شما مايه تميز و تشخيص مي دهد و ديگري حل شدن مشکلات و آسان شدن کارها و بيرون آمدن از تنگناها و مضايق است که در سوره طلاق آيه ۴ مي فرمايد: «وَ مَنْ يتَّق اللهَ يجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً» يعني هر کس که تقواي الهي داشته باشد خداوند براي او راه بيرون شدن از شداید را قرار مي دهد. ايضا در همان سوره بعد از دو آيه مي فرمايند: «وَ مَنْ يتَّق اللهَ يجعَلْ لَهُ مِنْ اَمرِهِ يسْراً» هر کس که تقواي الهي داشته باشد خداوند يک نوع آساني در کار او قرار مي دهد.
تقوا و روشن بيني
اما راجع به اثر اول، تنها اين يک آيه قرآن نيست، اين خود يک منطق مسلم در اسلام است. بعضي آيات ديگر قرآن هم هست که اشاره بر اين مطلب دارد، در اخبار نبوي يا اخباري که از ائمه اطهار رسيده، زياد روي اين مطلب تکيه شده است و همين مطلب است که باب سير و سلوک را در عرفان باز کرده است.
عارف مسلکان به جمله اي که در زير آيه کريمه «يا اَيها الَّذِينَ آمَنُوا اِذا تَدَاينتُمْ بِدَينٍ اِلي اَجَلٍ مُسَمّي – الي آخره- آمده که طويلترين آيه قرآن است نيز تمسک جسته اند. آن جمله اين است: «وَاتَقّوُا الله وَ يعَلِمُکُمُ الله»، تقواي الهي داشته باشيد و خداوند به شما مي آموزد و تعليم مي کند. مي گويند ذکر اين دو جمله پشت سر يکديگر اشعاري دارد که تقوا تاثير دارد در اينکه انسان مورد موهبت افاضه تعليم الهي قرار گيرد.