مقاله آثار مثبت انتقال انرژي قزاقستان به مناطق غربي چين بر حفظ امنيت و ثبات اين کشور که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۸ در تحقيقات سياسي و بين المللي از صفحه ۹۵ تا ۱۰۶ منتشر شده است.
نام: آثار مثبت انتقال انرژي قزاقستان به مناطق غربي چين بر حفظ امنيت و ثبات اين کشور
این مقاله دارای ۱۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله چين
مقاله مناطق غربي
مقاله انتقال انرژي
مقاله قزاقستان
مقاله سين کيانگ

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اسماعيلي بشير

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
رشد اقتصادي چين در سالهاي اخير موجب شده تا اين کشور در زمره قدرتهاي بزرگ اقتصادي جهان قرار گيرد و درآمد سرانه آن بهبود چشمگيري پيدا کند. اما معضلي که آينده چين و دستاوردهاي اقتصادي اش را تهديد مي کند، فاصله زيادي است که به لحاظ ميزان توسعه يافتگي ميان مناطق شرقي و غربي اين کشور به وجود آمده است. در واقع چين از توسعه ناموزون در استانهاي خود نگران است. اين مساله تماميت ارضي و ثبات داخلي را در اين کشور به مخاطره خواهد انداخت. اين مقاله مي کوشد مساعي چين براي انتقال انرژي آسياي ميانه به مناطق غربي چين به منظور نيل به توسعه پايدار و ارتقاي رفاه اقتصادي در آن مناطق را مورد بررسي قرار دهد. به علاوه چين که در مرزهاي غربي خود با کشورهاي آسياي ميانه مجاور است، به لحاظ جمعيت قابل توجهي از اقوام ترک تبار مسلمان در استان سين کيانگ ظرفيت بالايي براي بروز تحرکات جدايي طلبانه دارد و در صورت عدم اهتمام لازم به توسعه اين استان به مشکلي جدي براي حکومت مرکزي چين بدل خواهد شد.
تمرکز مباحث بر خط لوله نفت قزاقستان به چين است که يکي از سرمايه گذاري هاي کلان چين در حوزه هاي انرژي آسياي ميانه به حساب مي آيد. پرسش اساسي اينجاست که اين خط لوله تا چه اندازه در جهت توسعه نواحي غربي کشور چين ثمربخش واقع مي شود.
در اين مقاله اين فرضيه به آزمون گذاشته شده است که انتقال انرژي قزاقستان به غرب چين اثر مثبت و سازنده اي را در تحقق اهداف دولت چين در نواحي کمتر توسعه يافته اين کشور ايفا خواهد کرد.