سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: اولین همایش ملی عمران شهری

تعداد صفحات: ۱۵

نویسنده(ها):

آرش سیاری – عضو هیئت علمی گروه عمران دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج

چکیده:

رفتار دینامیکی سازه ها و چگونگی پاسخگویی آنها در مقابل زلزله از مسایل مهم و قابلبررسی در مهندسی ساختمان است. هر سازه ای برای خود دارای یک رشته خصوصیات دینامیکی از قبیل پریودهای طبیعی ارتعاش، شکل مودهای ارتعاشب و میرابی بوده که مشخص کردن این خصوصیات لازمه شناختن رفتار سازه در مقابل زلزله و مقاوم سازی آن است.
امروزه روشهای تئوریک مختلفی برای تعیین خصوصیات دینامیکی سازه ها وجود دارد، اما موضوعی که باید به آن توجه شود این است که در روش های تئوری تمام شرایط واقعی موجود در سازه را نمی توان مدل کرد و همواره یک رشته ساده سازی در مدل تئوری وجود دارد .تنها از طریق انجام آزمایش بر روی سازه های واقعی است که می توان خصوصیات دینامیکی آنها را به صورت واقعی بدست آورد و در مورد رفتار دینامیکی سازه ها بحث کرد.
مهمترین انواع آزمایشهای دینامیکی قابل کاربرد در سازه های واقعی شامل آزمایشهای ارتعاش آزاد، آزمایشهای میز لرزان و آژمایشهای ارتعاش اجباری می باشند. که بسته به شرایط هر کدام دارای کاربردهای وسیعی در سازه های مهندسی است و در میان آزمایشهای ارتعاش اجباری آزمایش تحریک سینوسی پایااز دقت بالایی برخوردار می باشد.