سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: اولین کنفرانس بین المللی بازرسی فنی و آزمون غیرمخرب

تعداد صفحات: ۲۱

نویسنده(ها):

سید علی موسوی ویری –

چکیده:

چند سالی است که روش آزمون جریان گردابی گذرا ( ضربه ای ) به عنوان یکی از روشهای آزمون غیر مخرب (NDT) مطرح گردیده و استفاده میشود. این روش برای شناسایی ترکهای ریز سوراخهای پرچ سازه های مختلف خصوصا در صنایع هوا – فضا به کار برده شد .با گذشت زمان و پیشرفت تجهیزات و به کارگیری روشهای بهتر ، عیوب بیشتری توسط این روش درسوراخ پرچها شناسایی شد.
برای شناسایی خوردگی ابتدا از روش ET استفاده میگردید .در هنگام تغییر سازه باید از چندین فرکانس بهره گرفت انتخاب این فرکانسها به تجربه زیادی نیاز دارد.
بنابراین در بررسی صفحات با سطح بزرگ نیاز به تنظیم فرکانسها و در نتیجه صرف وقت زیادی دارد.
استفاده از روش جریان گردابی گذرا مزایای زیادی نسبت به روش جریان گردابی از جمله اخذ اطلاعات، پردازش آنها بدون نیاز به تجهیزات اضافی دارد.
سیستم خاص شناسایی جریان گردابی گذرا TRECSCAN به عنوان یک روش مطمئن به دنیا معرفی گردیده است که قادر است سطوح بزرگ را به راحتی بازرسی نماید.
علاوه بر این ، سیستم دیگری نیز توسط دانشگاه IOWA امریکا معرفی شده است .
قابلیت های فراوان، ارزانی این سیستم و بهبودهای پی در پی وبهره گیری از تجهیزات کمکی خصوصاً سامانه های پردازش اطلاعات باعث استفاده از این روش در صنایع کوچک و بزرگ گردیده است.
در این نوشتار سعی شده است ابتدا بطور خلاصه انواع آزمایشهای مخرب و غیر مخرب بحث و سپس علاوه بر بررسی روش PEC کاربردهای مختلف ان نیز معرفی گردد.
امید است که این مقاله روزنه ای باشد برای ورود به دنیای گسترده روشهای پیشرفته تستهای غیر مخرب تا با استفاده از آنها ، علاوه بر افزایش بهره وری وعمر و راندمان کاری بتوانیم سهمی کوچک در پیشرفت میهن عزیزمان داشته باشیم.