مقاله آسيب شناسي فرهنگ و تمدن اسلامي در زمينۀ توليد علم در جهان امروز که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۸ در پژوهش هاي اعتقادي كلامي (علوم اسلامي) از صفحه ۱۷۳ تا ۲۰۱ منتشر شده است.
نام: آسيب شناسي فرهنگ و تمدن اسلامي در زمينۀ توليد علم در جهان امروز
این مقاله دارای ۲۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله فرهنگ و تمدن اسلامي
مقاله آسيب شناسي
مقاله جهان امروز
مقاله توليد علم

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: بهنيافر احمدرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
توليد علم در تمدن اسلامي كه به لحاظ تئوري و در شيوه عملي مورد عنايت خاص قرار گرفته است ناشي از توجه اسلام به علم و تمدن و استفاده نقادانه از ساير تمدن ها مي باشد، به طوري كه مسلمانان طي چند قرن، در علوم مختلف پيشرفت شگفت انگيزي داشتند و بطور چشمگيري سيادت علمي خود را بر جهانيان ديکته کردند، البته اين پيشرفت ها بنا به دلايلي موقتا متوقف شد و سپس با تسلط استعمار بر ممالک اسلامي، توقف مسلمانان در توليد علم به شکل کاملتري رقم خورد.
در دوران اخير با ايجاد تفكر احيای تمدن اسلامي، رشد نسبي را در زمينه توليد و توسعه شاهديم وليکن آسيب هايي اين مساله را از جهات مختلف تهديد مي نمايد كه بايد در صدد يافتن راه كارهايي براي مقابله با آنها بود.
در مقاله حاضر با استفاده از روش تاريخي تطبيقي و با نگاهي به توليد علم در تمدن اسلامي، در گذشته و حال به آسيب شناسي اين مساله در دنياي امروز و راه كارهاي مقابله با آن پرداخته شده است.