سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: دومین همایش منطقه ای اخلاق و فناوری اطلاعات

تعداد صفحات: ۹

نویسنده(ها):

عبدالعلی رضایی – عضو هیات علمی دفتر فرهنگستان علوم اسلامی پژوهشکده توسعه تکنولوژی جه

چکیده:

از برترین ویژگی هایی که برای فناوری فضای مجازی یا سایبربر می شمارند؛ دسترسی فراوان، سریع و آسان با کم ترین هزینه و زمان به انواع مختلف اطلاعات و داده ها در زمینه های مختلف است. در چنین شرایطی که بسیاری از افراد وسازمان ها، امور شخصیخود را از طریق این فناوری انجام میدهند، حریم خصوصی آنها، می تواند در دسترس همگان قرار گیرد و این در حالیست که حریم خصوصی به عنوان یک ارزش اجتماعی مبتنی بر اخلاق، طیف گسترده ای از نظام حقوقی و دستوری جوامعرا شامل می شود.
محو محدوده های سنتی بین فضای عمومی و خصوصی، باعث شکل گیری این چالش شده به صورتی که ؛ هم فرد، هم خانواده و هم جامعه را در استفاده گسترده از فرصت هایی که این فناوری به بشریت عرضه داشته، ناتوان و محتاط ساخته و آنان را باچالشجدی روبرو کرده است.
این چالش ها در سه سطح فرد، خانوادهو اجتماع بوده و حیطه جامعههم خود در ۳ سطح ملی، منطقه ای و جهانی قابل بررسی است. سعی ما در این مار بر این است که به تبیین این مساله که ناشی از عدم حضور موثر فرهنگ و اخلاق دینی بر فضای سایبر است، بپردازیم و راهکارهای خود را برای مقابله با اینچالش بزرگ، به مسئولان و فعالان این عرصه، ارائه کنیم.