مقاله آشالازي: مروري بر تجربيات و مطالعات انجام شده در غرب و ايران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۹ در گوارش از صفحه ۱۱۶ تا ۱۲۸ منتشر شده است.
نام: آشالازي: مروري بر تجربيات و مطالعات انجام شده در غرب و ايران
این مقاله دارای ۱۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آشالازي
مقاله مري
مقاله اختلال حرکتي
مقاله درمان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ميكاييلي جواد
جناب آقای / سرکار خانم: اسلامي فرهاد
جناب آقای / سرکار خانم: مهرابي نرگس
جناب آقای / سرکار خانم: الهي الهام
جناب آقای / سرکار خانم: ملك زاده رضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
آشالازي يک اختلال حرکتي اوليه مري است که باعث اختلال در تخليه مري مي شود. تشخيص اين بيماري بر اساس علايم باليني است که توسط يافته هاي راديولوژيک؛ آندوسکوپيک و بررسي هاي مانومتري تاييد مي شود. درمان هاي بسياري براي آشالازي مطرح شده است در اين مطالعه ما در سايت pubmed جستجو و مقالات اصيل و مروري را بررسي کرديم و در نهايت آخرين اطلاعات را راجع به اين بيماري به ويژه در زمينه راه هاي گوناگون درمان و هم چنين تجارب ايرانيان در درمان آشالازي را گزارش کرديم.
ميوتومي به روش لاپاروسکوپيک به همران فوندوپليکاسيون بهترين روش درمان جراحي آشالازي بوه، ميزان موفقيت و پاسخ درماني بالايي دارد، ولي هزينه ميوتومي نسبت به ساير روش ها بيشتر و مدت زمان ريکاوري آن طولاني تر است. ديلاتاسيون مرحله اي اسفنکتر تحتاني مري با بالون (graded pneumatic dilation) يک جايگزين مناسب و کم خطر است. تزريق سم بوتولينوم به داخل اسفنکتر تحتاني مري (LES) قبل از انجام ديلاتاسيون ممکن است باعث افزايش ميزان بهبود شود؛ هر چند اين روش نيازمند مطالعات بيشتر است. به علت فقدان مطالعات کافي در رابطه با نقش استنت گذاري در درمان آشالازي در حال حاضر اين روش پيشنهاد نمي شود. به طور خلاصه بايد گفت روش جراحي انتخابي در درمان آشالازي ميوتومي لاپاروسکوپيک بوده و ديلاتاسيون با بالون مي تواند جايگزين موثري به عنوان يک روش درماني غير جراحي باشد، که در اغلب بيماران آشالازي به عنوان اولين روش درماني توصيه شود.