مقاله آلودگي به هپاتيت C در بيماران تالاسمي ماژور مراجعه كننده به بيمارستان شهيد دكتر محمد جواد باهنر كرج که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۰ در فصلنامه پژوهشي خون از صفحه ۱۳۷ تا ۱۴۲ منتشر شده است.
نام: آلودگي به هپاتيت C در بيماران تالاسمي ماژور مراجعه كننده به بيمارستان شهيد دكتر محمد جواد باهنر كرج
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله هپاتيت C
مقاله تالاسمي
مقاله آنتي بادي هاي هپاتيت C

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: كاشانچي لنگرودي مژگان
جناب آقای / سرکار خانم: عبدالرحيم پورهروي هوشمند

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: هر چند غربالگري خون باعث كاهش بروز عفونت HCV شده است، اين مشكل هنوز از علل مهم مرگ و مير و از كارافتادگي در بيماران تالاسمي مي باشد.
مواد و روش ها: طي يك مطالعه توصيفي در ۲۰۶ بيمار تالاسمي مراجعه كننده به درمانگاه تالاسمي بيمارستان کرج، از فروردين ۱۳۸۸ لغايت فروردين ۱۳۸۹ به صورت غربالگري، Anti-HCV اندازه گيري شد. براي موارد مثبت، آزمايش RIBA-II انجام شد. اطلاعات توسط نرم افزار  SPSS ۱۸و آزمون هاي كاي دو و t تجزيه و تحليل شدند.
يافته ها: ۳۱ بيمار (۱۵ درصد) داراي آنتي بادي هپاتيت C بودند (۱۱ مذكر و ۲۰ مونث) كه از اين تعداد، در ۲۹ نفر آزمايش RIBA نيز مثبت بود (۱۱ مذكر و ۱۸ مونث). يك بيمار تزريق خون بعد از سال ۱۳۷۵ (شروع غربالگري فرآورده هاي خوني از نظر (HCV داشت.
نتيجه گيري: با توجه به شيوع بالاي آلودگي به ويروس هپاتيت C در بيماران تالاسمي ماژور نسبت به جمعيت عمومي و نيز خطر ابتلاي بيش از ۸۰ درصد افراد آلوده به بيماريهاي مزمن كبدي و فيبروز، با اقدامات پيشگيرانه از جمله بررسي اهداكنندگان خون از نظر آلودگي ويروسي و پيگيري هاي مكرر بيماران، مي توان قدم مهمي در شناسايي و درمان زودرس اين بيماري و كنترل انتشار آن برداشت.