مقاله آموزش اخلاق پزشکي در پژوهش که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۹ در راهبردهاي آموزش از صفحه ۸۱ تا ۸۶ منتشر شده است.
نام: آموزش اخلاق پزشکي در پژوهش
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اخلاق
مقاله آموزش
مقاله پزشکي
مقاله پژوهش

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: محتشمي رضا
جناب آقای / سرکار خانم: صادقي زينب
جناب آقای / سرکار خانم: ميري امير
جناب آقای / سرکار خانم: هنرور حسن

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: اخلاق پزشکي عبارت از رعايت اصول و ارزش ها در تصميم گيري هاي پزشکي است که بايد در هر تصميم مربوط به سلامت افراد يا جامعه دخيل باشد. اخلاق پزشکي در برنامه ريزي، آموزش، ارايه خدمات و پژوهش وارد شده است و روزبه روز بر اهميت آن افزوده مي شود. قدمت اخلاق به ۲۵۰۰ سال قبل بازمي گردد و براي نخستين بار، بقراط مباني اخلاق را با پزشکي آميخت. در ايران نيز اخلاق با طب آميخته بوده است؛ به خصوص بعد از اسلام، پزشکان مسلمان ايراني مقالات و کتاب هاي متعددي را در اين زمينه به رشته تحرير درآوردند.
نتيجه گيري: اخلاق هم براي فراگيران علم پزشکي و هم براي اساتيد اين رشته مهم است. نقش اخلاق در آموزش پزشکي وقتي پررنگ تر مي شود که علاوه بر موضوع طبابت، اهميت آموزش پزشکي و اهميت رعايت اخلاق در اين نوع آموزش خاص روشن شود. اميد است با توجه به قدمت اخلاق در جهان و ايران، اخلاق پزشکي به عنوان جزء جدايي ناپزير با آموزش همراه شود و اساتيد اين رشته بيش از پيش در فرآيند آموزش به موضوع اخلاق بپردازند که اين مساله، همت مسئولان مربوطه را مي طلبد.