سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: دومین همایش محافظت ساختمانها در برابر آتش

تعداد صفحات: ۹

نویسنده(ها):

همایون نکونام – کارشناس موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران

چکیده:

در سال های اخیر روش برخورد افراد در مقابله با حوادث طبیعی از قبیل زلزله رد رسانه های عمومی چون صدا و سیما و مراکز آموزشی مانند مدارس تمرین می شود، همچنین در خصوص برخورد افراد در مواجهه با نشت گاز شاهد تیزرهای تلویزیونی زیادی بوده ایم ولی تا به امروز در خصوص روش های مقابله با آتش سوزی که از تبعات چاره ناپذیر موارد یاد شده در فوق می باشد، فعالیت اندکی شده است.
بروز آتش سوزی که جز در سرایط خاص مانند گرمای بیش از حد هوا و اشتعالخود به خود جنگل ها به وجود می آید در بیشتر موارد به دلیل سهل انگاری و یا عدم بررسی و تحلیل صحیح در ساخت سازه های مکانیکی و الکتریکی به وسیله انسان به وجود می آید. اگر بروز این عامل ویرانگر را خارج از توان تکنیکی خود بدانیم و آن را از عوامل غیر ارادی قلمداد نماییم حداقل کاری که در این خصوص می توان انجام داد پایه ریزی بحث آموزش عمومی افراد جامعه در به کارگیری لوازم و تجهیزات اطفاء حریق به منظور اطفاء حریق و یا جلوگیری از گسترش آن است. به جهت جلوگیری از اتلاف انرژی گرمایشی و سرمایشی به عنوان سرمایه ملی مد نظر قرار گرفته ، بهنظر می رسد ایجاد بستر آموزش افراد در خصوص به کارگیری لوزام و تجهیزات اطفاءحریق اثر بخشی کمتری از مباحث جلوگیری از مصرف انرژی ندارد چرا که عدم توجه به مصرف بی رویه انرژی لطمات آتی را برای افراد جامعه در پی خواهد داشت ولی عدم توجه به موضوع آموزش عمومی به کارگیری لوازم اطفاء حریق و مقابله با حوادث آتش سوزی اثرات نامطلوب آنی را برای افراد جامعه در پی دارد.
مقاله ارائه شده نه به منظور معرفی تکنیک های نوین فنی مقابله با اتش سوزی است بلکه ارائه توجیهاتی در خصوص روش پیشنهادی در زمینه بستر سازی آموزشی برای مقابله با آتش سوزی است.