مقاله آيا مقاومت در برابر قدرت امکان پذير است؟ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۸ در علوم سياسي از صفحه ۱۱۹ تا ۱۲۸ منتشر شده است.
نام: آيا مقاومت در برابر قدرت امکان پذير است؟
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ميشل فوکو
مقاله مقاومت
مقاله قدرت
مقاله تکنولوژي هاي ارتباطي
مقاله مقاومت عملي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حسين زاده راد كاوه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
ميشل فوکو (۱۹۸۴-۱۹۲۶) که يکي از متفکران پر نفوذ عصر ما بود، با مرگش در ۱۹۸۴ خلايي پر نشدني در صحنه روشنفکري به وجود آورد. کمتر تفکري در قرن کنوني به قدر او در تاريخ و فلسفه و ادبيات و علوم اجتماعي و حتي روانپزشکي تاثير گذارده است. ديد تازه اي که او در نتيجه داد و ستد فکري با پيشينيانش مارکس، نيچه، فرويد و سارتر نسبت به مساله دانش و قدرت، عينيت و ذهنيت و شناخت و تکوين تاريخي و نقش اجتماعي اين مفاهيم ايجاد کرد، اساس معرفت سياسي را در غرب تکان داد و انديشه نقاد را به قالبي مستقل از آرمانشهرها و ايدئولوژي هاي سياسي ريخت.
فوکو تعريفي تازه از قدرت ارايه مي دهد، در تعبير وي قدرت چيزي نيست که در تصاحب فرد يا افراد خاصي قرار گيرد بلکه همگي ما در خدمت قدرت هستيم و قدرت در همه جا وجود دارد. بنابراين نبايد قدرت را تنها در اشکال رسمي آن (دولت، هيات حاکمه) جستجو نمود، زيرا قدرت در خرد ترين اجزاي جامعه و ظريف ترين روابط انساني وجود دارد (ميکرو فيزيک قدرت). برخي منتقدان بر اين باورند که فوکو مفهومي فراگير از قدرت را ارايه مي دهد و اگر قدرت در همه جا باشد ديگر بود و نبود آن فرقي نميکند و اصولا مقاومت در برابر آن امکان پذير نيست. هدف اين نوشتار اين است که برخلاف استدلال فوق احتجاج کرده و امکانات رهايي بخش و ظرفيت هاي مقاومت در آثار و زندگي او شناسايي نمود .