سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: دومین کنفرانس ملی سازه های فضا کار

تعداد صفحات: ۷

نویسنده(ها):

پرویز شاه آبادی – لیسانس عمران – عمران مدیر دفتر فنی شرکت عمران شهرجدیدپردیس – تهران

چکیده:

عمده ترین بخش هر بنائی سقف و پوشش آن است که از دیرباز یکی از نیازهای بشر بوده و هست . کاربریهای عمومی خصوصا فضاهای تجمع ازجمله فضاهائی هستند که بدلائل خاص معماری ودهانه های زیاد،طراحی وساخت سازه های پوششی پیچیده تری را نیاز دارند . بهمین دلیل از قرنها پیش بشر بدنبال تکنولوژیهای بهتری برای اینکار بوده که طبق اطلاعات موجود سریعترین و اقتصادیترین آنها سازه های فضاکار میباشند .
با توجه به محدودیتهائی که سازه های فضاکار موجود ومتداول به معمار دیکته میکنند، در این طرح بدنبال بررسی سازه های موجود سازه جدیدی اختراع و به ثبت رسیده است که قابلیت فراوان ومنحصر بفردی را در شکل پذیری در اختیار معمارقرارمیدهد ودرطراحی سازه این امکان را میدهدکه حتی پس از ساخت ونصب ، بدون نیاز به تغییرات نا ممکن و کار زیاد نظرات جدید سازه ای ومعماری درآن اعمال گردد. سازه پیش بافته شکل پذیر عبارتست از یک تورینه خرپائی سه بعدی با نقش وعملکرد سازه ای فضاکار ، متشکل از المانهای فلزی اعم از لوله و اتصالات خاص که بدون ایجاد زوایای اتصال و استقرارحکمی از پیش تعریف شده در مفاصل وگرههای اتصالی و غیر مشابه میتواند هر شکل وفرمی را بخود گرفته وبدون مشکلات و محدودیتهای سازه ( MERO سازه های فضاکار متداول ) نظیر سیستم مرو های فضاکار معمول پوسته های پیچیده و نامتقارن نظیر فرمهائی شبیه به زین اسب که میتواند هیچ صفحه ویا محور تقارنی نیز نداشته باشد را بسازد.
این طرح توسط ارائه دهنده مقاله از حدود سال ۱۳۶۸ تا کنون تهیه و در تاریخ ۱۳۸۴ به نتیجه رسیده و براساس مطالعات و بررسیهای بعمل و انستیتو فلز و فولاد آمریکا ( International Iron and Steel Institute) آمده خصوصا انتشارات انستیتو فلز وفولاد بین المللی( American Iron and Steel Institute ) در زمینه ابداعات جدید تاکنون سازه ای به این شکل و قابلیت منتشر نگردیده است.با توجه به مطالب کلی ارائه شده و توصیفاتی که درادامه خواهد آمد پیش بینی میگردد در نتیجه بهره برداری از این سازه در طرحهای معماری بتوان نظرات وایده های رویائی معماران قرن حاضر وآیندگان را در ساخت فرمهای حجمی پیچیده و عجیب به واقعیت تبدیل کرد.