مقاله اتحاد يا تعدد در روايات مشابه بررسي تطبيقي عملکرد کتاب هاي وسائل الشيعه و جامع احاديث الشيعه (عنوان عربي: الاتحاد أو التعدد في روايات مشابهة دراسة مقارنة لفاعلية الکتابين وسائل الشيعة و جامع أحاديث الشيعة) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز و زمستان ۱۳۸۹ در حديث پژوهي از صفحه ۷ تا ۳۶ منتشر شده است.
نام: اتحاد يا تعدد در روايات مشابه بررسي تطبيقي عملکرد کتاب هاي وسائل الشيعه و جامع احاديث الشيعه (عنوان عربي: الاتحاد أو التعدد في روايات مشابهة دراسة مقارنة لفاعلية الکتابين وسائل الشيعة و جامع أحاديث الشيعة)
این مقاله دارای ۳۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اتحاد و تعدد
مقاله روايات مشابه
مقاله وسائل الشيعه
مقاله جامع احاديث الشيعه
مقاله تقطيع
مقاله نقل به معني
مقاله تصحيف (کليدواژه عربي: الاتحاد و التعدد
مقاله الروايات المشابهة
مقاله وسائل الشيعة
مقاله جامع أحاديث الشيعة
مقاله التقطيع
مقاله النقل بالمعني
مقاله التصحيف)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مهدوي راد محمدعلي
جناب آقای / سرکار خانم: بهرامي محمدحسين

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکيده فارسي:
روايات معصومين (ع) در مسير نقل، در قالب نسخه هاي متعدد و نقل هاي متفاوتي درآمده است. گاه يک روايت در يک يا چند کتاب به صورت مکرر نقل شده و در برخي از موارد، نقل هاي متفاوت يک روايت، در متن يا سند با يکديگر تفاوت هايي دارد. هر چند مصادر ثانويه حديث شيعه (برخلاف مصادر اوليه) براي شناسايي اين روايات متحد تلاش فراواني را شکل داده اند، ولي متاسفانه هيچ گاه متعرض مباني نظري و مشکلات و مسايل آن نشده اند. در اين مقاله، تلاش شده تا مباحثي از قبيل تعريف اتحاد و تعدد در روايات، فوايد شناخت روايات متحد، معيارهاي شناخت روايات متحد و مشکلات موجود در اين مسير به اجمال معرفي گردد. همچنين عملکرد دو کتاب وسايل الشيعه و جامع احاديث الشيعه در اين باره مورد بررسي و مقايسه قرار خواهد گرفت.