مقاله اثر التيام بخشي عصاره آبي الكلي گياه يونجه بر روي سوراخ هاي ايجاد شده در غضروف گوش خرگوش که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۸ در مجله دانشگاه علوم پزشكي اراك (ره‌ آورد دانش) از صفحه ۲۹ تا ۳۸ منتشر شده است.
نام: اثر التيام بخشي عصاره آبي الكلي گياه يونجه بر روي سوراخ هاي ايجاد شده در غضروف گوش خرگوش
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله يونجه
مقاله ترميم زخم
مقاله غضروف گوش
مقاله خرگوش

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: خياط زاده جينا
جناب آقای / سرکار خانم: فرهودي مجيد
جناب آقای / سرکار خانم: رفيعي حسين

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: اختلالات غضروفي و حركتي از شايع ترين مشكلات جامعه انساني مي باشد. حضور ويتامين هاي مختلف از قبيل A و C سرعت ترميم را افزايش مي دهد. در اين تحقيق از گياه يونجه با نام علمي مديكاگوساتيوا كه سرشار از ويتامين هاي K و E،C ،A مي باشد، استفاده گرديد و روند ترميم غضروف لاله گوش خرگوش مورد ارزيابي قرار گرفت.
روش كار: در طي يك مطالعه تجربي – آزمايشگاهي براي انجام آزمايش ها ۶ خرگوش نر نژاد نيوزيلندي به وزن تقريبي
۲٫۵ تا ۳ كيلوگرم انتخاب شدند. پس از حذف موهاي گوش خرگوش با كرم موبر و بي حسي آن توسط اسپري ليدوكايين ۱۰ درصد، ۴ سوراخ به قطر ۴ ميلي متر در موقعيت مديال هر يك از گوش ها ايجاد گرديد (جمعا ۴۸ موضع). سوراخ هاي گوش هاي تست هر روز توسط عصاره يونجه و سوراخ هاي گوش هاي كنترل توسط سرم فيزيولوژي تيمار شدند. مساحت سوراخ ها و فاصله دو لبه غضروف در روزهاي مختلف اندازه گيري شدند. هم چنين نمونه برداري بافتي براي مشاهدات ميكروسكوپي با رنگ توكسيلين – ائوزين (روزهاي ۵۰-۰) انجام شد.
نتايج: ترميم و بازسازي و سرعت بسته شدن در سوراخ هاي تيمار نسبت به سوراخ هاي كنترل سريع تر بود (p<0.004). هم چنين، ضخامت غضروف و تعداد كندروسيت و نيز تراكم فيبروبلاست ها در بافت همبند تازه تشكيل شده در نمونه هاي تست نسبت به كنترل زيادتر بود.
نتيجه گيري: احتمالا عصاره يونجه به علت مقادير بالاي ويتامين هاي A و C باعث تسريع روند ترميم و بازسازي در غضروف گوش خرگوش گرديده است و لذا امكان استفاده هاي فارماكولوژيك را مطرح مي نمايد.