سال انتشار: ۱۳۸۴

محل انتشار: دومین همایش علمی تحقیقی مدیریت امداد و نجات

تعداد صفحات: ۰

نویسنده(ها):

سیدعباس باقری یزدی – کارشناس ارشد سلامت روان وزارت بهداشت
محمدتقی یاسمی – رئیس اداره سلامت روان وزارت بهداشت

چکیده:

۲۲ ژانویه ۲۰۰۲، زلزله ای با شدت ۶ ریشتر منطقه آوج و آبگرم قزوین را به شدت لرزاند. بر اثر این سانحه، علاوه بر آسیب جانی و مالی فراوان، ۲۳۵ نفر جان خود را از دست دادند. متعاقب آن کمیته استانی بهداشت روان درحوادث غیر مترقبه تشکیل گردید و فعالیت های زیر با هدف ارائه خدمات حمایت روانی اجتماعی به آسیب دیدگان انجام گرفت:
۱٫ مطالعه نیازسنجی خدمات
۲٫ برگزاری کارگاه آموزشی حمایت روانی در بلایا برای ۳۵ نفر از امدادگران جمعیت قزوین در روز دوم وقوع زلزله و اعزام بلافاصله آنها به منطقه
۳٫ برپایی چادر حمایت روانی در مدرسه حصار
۴٫ مطالعه بررسی وضعیت سلامت روانی آسیب دیدگان قبل و بعد از یک سال مداخله به منظور تعیین اثر بخشی مداخلات
تیم حمایت روانی استان ۲ روانپزشک، ۴ روانشناس بالینی و یک مدد کار هفته ای یک روز خدمات حمایت روانی در بلایا را به بازماندگان ارائه نمودند. این خدمات شامل جلسات بازگویی رواشناختی، چگونگی کنترل افکار مزاحم، اجتناب و برانگیختگی توسط آسیب دیدگان و همچنین بازی درمانی با کودکان بود.
به منظور ارزیابی آزمایشی طرح مداخلات حمایت روانی که برای اولین بار در کشور انجام می گرفت. از پرسشنامه ۲۸ سوالی سلامت عمومی ( ghq-28) پرسشنامه بررسی اختلالات رفتاری کودکانو پرسشنامه های واتسون و یوب برای بررسی اختلال استرس پس از رویداد آسیب زا استفاده گردید. در طلو مدت یکسال فعالیت تیم، تعداد ۹۰۶ کودک و نوجوان و همچنین۷۴۲ نفر بزرگسال از خدمات حمایت روانی بهره مند گردیدند.
با اجرای این برنامه مداخلاتی تیم حمایت روانی توانست:
۱٫ میزان شیوع اختلالات روانی در همه گروههای سنتی در مناطق آسیب دیده، را بهنحو قابلتوجهی کاهش دهد.
۲٫ اثر بخشی برنامه مداخلاتی حمایت روانی بر روی کودکان، موثرند از اجرای برنامه بر روی بزرگسالان بود، هرچند با اجرای مداخلاتحمایت روانی شدت و فراوانی اختلال پس از استرس ضربه ای بطور چشمگیری کاهش یافت.