سال انتشار: ۱۳۸۳

محل انتشار: اولین همایش بررسی مشکلات شبکه‌های آبیاری ، زهکشی و مصرف بهینه آب کشاورزی

تعداد صفحات: ۱۳

نویسنده(ها):

حسین امیدزمانی – کارشناس شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری و زهکشی استان تهران

چکیده:

استان تهران در بین استانهای کشور دارای بیشترین رشد جمعیت با نرخ ۲/۶۷ درصد می باشد. درحالیکه متوسط نرخ رشد جمعیت کشور ۱/۵ درصد است. تمرکز جمعیت در شهر تهران موجب بالارفتن هزینه های اسکان و زندگی در مرکز استان (شهر تهران) گردیده است. بنابراین رشد و سرریز جمعیت به سمت حومه شهرستانهای اطراف سوق داده می شود.
افزایش بی رویه و بدون برنامه ریزی جمعیت نه تنها موجب نابسامانی امورات شهرهای استان گردیده، بلکه عوارض آن دچار شبکه های آبیاری استان نیز شده است.
شبکه های آبیاریو زهکشی ورامین – پاکدشت که در حدود ۳۵ کیلومتری شرق و جنوب شرق تهران گسترده شده از عوارض توسعه شهری و رشد جمعیت در امان نمانده است.
با توسعه روستاها و شهرکهای اطراف کانالهای آبیاری، بتدریج دامنه ساختمانهای مسکونی به حریم کانالها نزدیک شده و مسائل و مشکلات فراوانی را از نظر بهره برداری و نگهداری و زیست محیطی ایجاد نموده است.
ادامه یفتن این روند ممکن است در سالهای نه چندان دور سبب بوجود آمدن فجایع زیست محیطی جبران ناپذیر گردد که براحتی درمان و اصلاح آن امکان پذیر نباشد.
لذا باید از همین الان توسط اندرکاران ذیربط راه حلهای اساسی و پایدار اندیشیده و بکار گرفته شود.
این مقاله صرفا به بررسی مسائل و مشکلات بوجود آمده در ارتباط با موضوع مذکور که برای یکی از کانالهای درجه ۲ شبکه آبیاری ورامین به نام کانال R بوجود آمده می پرداز. امید است راه کارهای ارائه شده و برنامه های پیشنهادی راه گشای حل مسائل برای سایر کانالها و شبکه های آبیاری مشابه باشد.