سال انتشار: ۱۳۷۲

محل انتشار: هشتمین سمینار بین المللی پیش بینی برای زلزله

تعداد صفحات: ۱۵

نویسنده(ها):

حمیرا هوشمند – دانشگاه علوم پزشکی تهران
احمدعلی نوربالا – دانشگاه علوم پزشکی تهران

چکیده:

پزشکان از مهندسی زلزله و چگونگی وقوع آن اطلاع ناچیزی دارند. این واقعه هرچه هست و به هر دلیلی که رخ دهد سودبار یا زیانبار برای بقاء کره زمین، لازم یا غیر لازم، پس از وقوع تاثیرات اسف باری بر روی جسم آسیب پذیر انسان وارد می سازد.
گذشته از اورژانس های کاملاً اختصاصی در حین زلزلهکه اقدامفوری بیمارستانی را در مورد مصدومین می طلبند، یکی از اختلالات بسیار جدی که در بازماندگان دیده میشود اختلال PTSD یا Post Traumatic Stress Disorder (اختلال استرس پس از سانحه) می باشد.
هم اکنون که ۳ سال از زلزله دلخراش رودبار می گذرد ضروری دانستیم که به بررسی مهمترین اخلال در بازماندگان این فاجعه بپردازیم. امید است فرصت کافی داشته باشیم تا قبل از زلزله بعدی مقالات و تحقیقات بهتری درمورد چگونگی پیشگیری و اقدام برای مصدومین این سانحه طبیعی را ارائه دهیم.
اصطلاح نوین «طب زلزله» اگر به این معنی که لیستی از بیماری های شایع در زلزله و چگونگی برخورد با آنها را تدوین و تهیه کند، چندان غیر ضروری به نظر نمی رسد.
یک دسته از بیماری ها در همان لحظه درمان مقتضی بیمارستانی را می طلبند، جلوگیری از بروز (Acute Tubular Necrosis) ATN نارسایی حاد کیه که از زلزله اخیر رودبار قربانیان بسیاری گرفت طبق تحقیق یکی از اساتید گرانقدر دانشگاه تهران تنها با ۱۲ لیتر سرم که در بدو ورود هر مصدون به بیمارستان برای وی تزریق می شد، در برخی بیمارستان ها تعداد تلفات را به صفر رساند.
به غیر از ATN، چگونگی جلوگیری از بروز ایسکمی لکمن درمرضای ارتوپدی و هشیاری جهت اماده بودن برای مقابله با آمبولی چربی نیز از این دسته اند.