مقاله اخلاق منصوري و نسخه هاي خطي آن که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۶ در پيك نور- علوم انساني از صفحه ۸۱ تا ۹۱ منتشر شده است.
نام: اخلاق منصوري و نسخه هاي خطي آن
این مقاله دارای ۱۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تاريخ ادبيات در ايران
مقاله اخلاق نويسي
مقاله اخلاق منصوري
مقاله اخلاق ناصري
مقاله حکمت عملي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: پشتدار علي محمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
اخلاق نويسي در گستره فرهنگ ايراني عمري طولاني دارد. پيش از اسلام پندنامه ها و اندرزنامه ها و پس از اسلام ابتدا فلاسفه عربي نويس ايراني، سپس دانشمندان و اديبان فارسي گوي آثار متعددي در اين زمينه آفريده اند. نقطه آغاز اين مسير ابوعلي مسکويه ( ۳۲۰-۴۲۱ق) با تهذيب الاخلاق است و قله آن خواجه نصيرالدين طوسي ( ۶۷۲-۵۹۷ق) با کتاب ارزشمند اخلاق ناصري است که پس از وي به فاصله دو قرن کتاب مستطاب اخلاق منصوري، به قلم صدرالحکما ميرغياث الدين منصور حسيني دشتکي شيرازي ( ۹۴۹-۸۶۶ق)، به رشته تحرير درآمد. اين اثر از حيث ارزش محتوايي که با چاشني فلسفي-عرفاني و گرايش به اشراق و وحدت وجود ابن عربي نوشته شده، اثري گرانقدر است و از مهمترين آثار مولف به زبان فارسي است. از حيث نثر ادبي و ارزش هنري ابيات و اشعاري که در آن از شاعران ادب و عرفان ايران اسلامي آمده درخور توجه است.
شايد به همين دليل از اين اثر نسخ متعددي در دست است که حتي دو نسخه از آنها به زمان حيات مولف اختصاص دارد. در اين مقاله نسخ خطي محل رجوع نگارنده معرفي و بررسي شده است.