مقاله ادم پولمونر به دنبال عمل جراحي سزارين تحت بي حسي اسپاينال، گزارش مورد که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۸ در مجله علمي دانشگاه علوم پزشكي كردستان از صفحه ۷۹ تا ۸۳ منتشر شده است.
نام: ادم پولمونر به دنبال عمل جراحي سزارين تحت بي حسي اسپاينال، گزارش مورد
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ادم ريه
مقاله تنگي دريچه ميترال
مقاله سزارين
مقاله بي حسي اسپاينال

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: بامشكي سيدعليرضا
جناب آقای / سرکار خانم: زيرك ناهيد
جناب آقای / سرکار خانم: سبزعلي زنجان خواه محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: گل مكاني ابراهيم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: اين مطالعه گزارشي از بروز ادم ريه به دنبال عمل جراحي سزارين تحت بي حسي نخايي است كه در زمينه بيماري دريچه قلبي ايجاد شده است.
معرفي مورد: بيمار خانم مولتي گراويد ۳۸ ساله بدون تاريخچه بيماري قلبي بود كه تحت بي حسي اسپاينال مورد عمل جراحي قرار گرفت. بيمار در طي عمل ثبات هموديناميكي داشت اما بعد از عمل جراحي در اتاق ريكاوري دچار ديسترس تنفسي شد. تنها يافته در EGC بيمار تاكيكاردي سينوسي بود و گرافي قفسه سينه نشان دهنده ادم ريوي دوطرفه بود. اكوكارديوگرافي انجام شده در بيمار تنگي متوسط تا شديد دريچه ميترال را نشان داد. تشخيص آمبولي ريه بوسيله اسكن پرفيوژن رد شد. بيمار با تشخيص ادم ريه تحت درمان قرار گرفت و بعد از ۲ ساعت علايم بهبودي در بيمار مشاهده شد. نتيجه اكوكارديوگرافي در روز بعد مجددا تشخيص را تاييد كرد.
نتيجه گيري: انجام معاينه كامل فيزيكي براي كليه بيماران بايد به دقت انجام شود تا بتوان بر اساس نتايج، روش مناسب بيهوشي را طراحي نمود. همچنين بي حسي نخاعي در بيمار مبتلا به تنگي دريچه ميترال، خصوصا در دوران بارداري ممكن است به خوبي تحمل نشده و بايد با احتياط انجام گردد.