سال انتشار: ۱۳۸۰

محل انتشار: پنجمین همایش ملی لاستیک

تعداد صفحات: ۷

نویسنده(ها):

فرتاش رزمجو – واحد فنی شرکت لاستیک پارس، کارشناس مهندسی مکانیک سیالات
علی غلامی – کارشناس ارشد مهندسی مکانیک طراحی جامدات

چکیده:

امروزه در گوشه و کنار جهان در کشورهای صنعتی و غیرصنعتی نوعی آگاهی در حال رشد در راستای نقش موثر انرژی در زمینه های اقتصاد و تولید ملی بوجود آمده است. در همین راستا مقاله ذیل در مورد مباحث و صرفه جویی انرژی نوشته شده است.
در این مقاله با توجه به وجود فلاش های بخار در مسیر برگشت بخار به عنوان یکی ازمهمترین مسیرهایی که موجب از دست رفتن انرژی در سیستم های بخار می شود نسبت به طراحی و ساخت یک سیستم بازیافت فلاش بخار که شامل تجهیزاتی چون تانک ذخیره، صفحات جداکننده، سیستم خنک کننده با آب تصفیه پرداخته شده است که از آب کندانس بازیافت شده جهت آب تغذیه دیگهای بخار استفاده می کند.
این طرح در یک واحد صنعتی تولید تایر اجرا شده و بازیافت ۷۰%از فلاش بخار برگشتی که به بیرون از سیستم رانده می شد، مقادیر قابل توجهی صرفه جویی انرژی را به همراه داشته است. همچنین با محاسبه میزان بازیافت انرژِی این طرح و قیمت تمام شده بخار در واحد صنعتی مورد نظر، صرفه جویی ریالی این طرح نیز به عنوان یک معیار مناسب جهت توجیه مالی این گونه طرحها ارائه شده است که البته بهینه سازی این سیستم و افزایش مقیاس بازیافت بخار در مراحل بعدی پروژه قرار دارد تا بتوان با استفاده از این سیستم تمامی فلاش بخار کارخانه مورد نظر را بازیافت نمود..