مقاله ارایه مدلي طبيعي براي خردشدن قطعات زغال سنگ در معدن زيراب که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۸ در علوم پايه (دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم تحقيقات) از صفحه ۷۳ تا ۸۶ منتشر شده است.
نام: ارایه مدلي طبيعي براي خردشدن قطعات زغال سنگ در معدن زيراب
این مقاله دارای ۱۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله مدل خرد شدگي
مقاله زغال سنگ
مقاله معدن زيراب
مقاله البرز مرکزي
مقاله ايران

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: يزدي محمد
جناب آقای / سرکار خانم: اسماعيل نيا عباس

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: زغال سنگ هاي ايران در دو حوضه زغالي البرز و ايران مركزي گسترش دارند. معدن زيرآب از معادن شاخص البرز مركزي مي باشد که بزرگ ترين و اصلي ترين معدن حوضه زغالي البرز محسوب مي شود. زغال سنگ هاي معدن زيرآب از نظر طبقه بندي تجاري از نوع کک شو تا گازدار چرب هستند. اين زغال سنگ ها بر اساس طبقه بندي سنگ شناسي از نوع کلارودوريت تا کلارو ويترينيت و از نظر درجه زغال شدگي جز زغال سنگ هاي لاغر تا آنتراسيت محسوب مي شوند و به عنوان مواد اوليه کارخانجات فولاد استفاده مي گردند.
هدف: يكي از فعاليت هاي هزينه بر در معادن زغال سنگ خرد كردن قطعات زغال در مرحله زغال شويي مي باشد. سووال اساسي اين است كه آيا مي توان با تعيين ارتفاع مناسب و ارايه مدلي در مورد خرد شدن طبيعي و آسياب كردن نمونه ها قبل از زغال شويي صرفه جويي نمود. مدل هاي رياضي ارايه شده قبلي نشان مي دهد از جمله مدل کز- رام بين ميزان خرد شدن قطعات يك جسم سنگي با ارتفاع رها نمودن آن ها ارتباط مستقيمي وجود دارد.
روش بررسي: براي رسيدن به چنين پاسخي، ۱۰ نمونه از زغال سنگ هاي استخراج شده معدن زيرآب براي مطالعه انتخاب گرديد. نتايج به دست آمده از اندازه گيري جرم و اندازه قطعات نمونه هاي خردشده در نمونه هاي مطالعه شده در اين پژوهش نشان دادند که خردشدگي قطعات زغال سنگ بر اثر رهاسازي در محيط آزمايشگاهي از ارتفاع ثابت ۴ متري در ۳ مرحله متفاوت از نظمي ثابت تبعيت مي کند.
نتايج: بدين ترتيب که هرچه مراحل خردشدگي افزايش يابد، ميزان خردشدگي در يک تابع زماني در ناحيه کوچک تر رفتاري قانون تواني نشان مي دهد.
نتيجه گيري: همچنين داده هاي اين پژوهش نشان داد که اگر ذرات زغال سنگ در طبيعت ۲۰ بار از يک ارتفاع ۴ متري رها شوند، در آن صورت صددرصد ذرات به قطعات ريزتر از ۵ ميلي متر خرد خواهند شد. در آن صورت نيازي به صرف هزينه خردشدگي نخواهد بود.