مقاله ارتباط خطر بروز آسم کودکان و تعداد نخ هاي سيگار مصرفي روزانه توسط والدين: مطالعه مورد – شاهدي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در آذر ۱۳۸۸ در مجله دانشكده پزشكي از صفحه ۶۵۵ تا ۶۶۰ منتشر شده است.
نام: ارتباط خطر بروز آسم کودکان و تعداد نخ هاي سيگار مصرفي روزانه توسط والدين: مطالعه مورد – شاهدي
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آسم
مقاله کودکان
مقاله سيگار

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شريفي لاله
جناب آقای / سرکار خانم: پورپاك زهرا
جناب آقای / سرکار خانم: بكايي سعيد
جناب آقای / سرکار خانم: کريمي اكرم
جناب آقای / سرکار خانم: موحدي مسعود
جناب آقای / سرکار خانم: قراگزلو محمد
جناب آقای / سرکار خانم: معين مصطفي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: شيوع آسم طي چندين دهه گذشته در جوامع صنعتي و در حال توسعه، افزايش داشته است. تاثير استعمال دخانيات بر بروز آسم هنوز مورد بحث است. هدف مطالعه تعيين نسبت شانس (Odds Ratio) و حدود اعتماد (%۹۵ Confidence Interval) آن براي ابتلا به بيماري آسم در کودکان مبتلا به آسم در معرض دود سيگار (Passive Smoking) در مقايسه با کودکان سالم بوده است.
روش بررسي: اين بررسي يک مطالعه مورد – شاهدي (Case- Control) مي باشد که در طول مدت دو سال از مبتلايان به آسم تحت نظر بخش ايمونولوژي و آلرژي مرکز طبي کودکان پرسشنامه اي مبني بر اطلاعات دموگرافيک و سابقه مصرف سيگار توسط والدين تکميل گرديد. گروه کنترل از کودکان غير مبتلا به آسم با سن و جنس منطبق با بيماران انتخاب و با محاسبه Odds Ratio مقايسه دو گروه بيمار و شاهد انجام شد.
يافته ها: در طول مدت مطالعه ۲۱۵ کودک مبتلا به آسم وارد مطالعه شدند که ۶۳ بيمار در معرض دود سيگار بودند نسبت خطر (Odds Ratio) ابتلا به بيماري آسم در کودکاني که والدينشان روزانه بيش از پنج نخ سيگار مي کشند نسبت به افرادي که کمتر سيگار مي کشند و يا سيگار نمي کشند ۲٫۳۸ برابر مي باشد (p<0.01).
نتيجه گيري: سيگاري بودن والدين از عوامل خطر بيماري آسم کودکان است و خطر ابتلا به بيماري آسم در کودکان افرادي که روزانه بيش از پنج نخ سيگار مي کشند ۲٫۳۸ برابر مي باشد. افزايش سطح آگاهي والدين که احتمالا به دليل افزايش تحصيلات است، در کاهش مصرف سيگار موثر است.