مقاله ارزشيابي دهمين مانور سراسري زلزله و ايمني در مدارس كشور از ديدگاه دانش ‌آموزان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۸ در امداد و نجات از صفحه ۳۰ تا ۳۸ منتشر شده است.
نام: ارزشيابي دهمين مانور سراسري زلزله و ايمني در مدارس كشور از ديدگاه دانش ‌آموزان
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ارزشيابي مانور
مقاله مانور زلزله
مقاله مانور زلزله در مدارس
مقاله آموزش از طريق مانور

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ذكريايي ليلا
جناب آقای / سرکار خانم: سپاسي مقدم حسين
جناب آقای / سرکار خانم: نجفي مهدي
جناب آقای / سرکار خانم: فرحي زاد سوسن
جناب آقای / سرکار خانم: كاوه فيروز زينب

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: يكي از راهكارهاي كاهش تلفات و خسارات ناشي از زلزله ارتقا سطح آگاهي و آمادگي مردم جامعه از طريق اجراي مانور است. با توجه به اين كه تقريبا نيمي از جمعيت كشور را كودكان و نوجوانان تشكيل مي دهند، اجراي مانور در مدارس از اهميت خاصي برخوردار است. جمعيت هلال احمر به عنوان يكي از دست اندر كاران اجراي اين مانور به منظور آگاهي از نظرات و پيشنهادات شركت كنندگان در مانور و با هدف برنامه ريزي و اجراي بهتر آن در سال هاي آينده به ارزشيابي دهمين مانور زلزله و ايمني در مدارس پرداخته است.
روش ‌ها: تعداد ۱۵۰۰ نفر به روش نمونه گيري غير احتمالي (در دسترس) در اين مطالعه پيمايشي وارد شدند. اطلاعات مورد نياز با استفاده از پرسشنامه جمع آوري گرديد.
يافته ها: نتايج نشان مي دهد ۶۰ درصد دانش آموزان از عملكرد امدادگران جمعيت هلال احمر و آتش نشاني در برگزاري مانور رضايت دارند. حدود ۵۰ درصد دانش آموزان در حد بسيار زياد از برنامه هاي تدارک ديده شده در مانور راضي هستند؛ اما بيش از نيمي از شركت كنندگان اظهار كردند كه از آموزش هاي امدادي مانورهاي قبلي هيچ استفاده اي نكرده اند.
نتيجه گيري: در مجموع دانش آموزان از عملكرد مجريان و برنامه هاي مانور رضايت قابل قبولي داشتند؛ اما به منظور اجراي بهتر مانور بايستي بر كاربردي بودن برنامه ها و رعايت برخي نكات آموزشي ايمني حين اجراي مانور تاكيد بيشتري شود.