مقاله ارزيابي ارگونوميكي وضعيت هاي كاري دانشجويان دندانپزشكي و تاثير آموزش اصول ارگونوميك بر آن که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۹ در مجله دندانپزشکي (دانشگاه علوم پزشکي تهران) از صفحه ۱۲۱ تا ۱۲۷ منتشر شده است.
نام: ارزيابي ارگونوميكي وضعيت هاي كاري دانشجويان دندانپزشكي و تاثير آموزش اصول ارگونوميك بر آن
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله دندانپزشكي
مقاله REBA
مقاله وضعيت بدن
مقاله ارگونومي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: يعقوبي سيامك
جناب آقای / سرکار خانم: اسماعيلي وحيد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: ناراحتي هاي اسکلتي عضلاني در حرفه دندانپزشکي به دليل وضعيت هاي بدني نادرست موجب از دست رفتن وقت، هزينه و سلامتي دندانپزشکان مي شود. پيشگيري از اين مشکلات مستلزم ارزيابي و اصلاح وضعيت هاي کاري دانشجويان مي باشد. اين مطالعه با تعيين مشکلات موجود در وضعيت هاي کاري دانشجويان به وسيله روش (REBA) Rapid Entire Body Assessment، تاثير آموزش بر بهبود آن را مورد ارزيابي قرار داد.
روش بررسي: وضعيت کاري ۶۹ نفر از دانشجويان قبل و بعد از طي دوره آموزشي يک روزه در زمينه «اصول ارگونوميک در دندانپزشکي» به وسيله روش REBA بررسي شد. موارد مورد استفاده در دوره آموزشي بر اساس مطالعات موجود در اين زمينه تهيه شد. نمرات حاصل از REBA با نرم افزار SPSS و توسط Paired T-test آناليز شد.
يافته ها: نتايج نشان داد که وضعيت هاي بدن ۹۴٫۲% از دانشجويان در حين کار در سطح خطر متوسط و بالا بود و نياز به اصلاح داشت. نمرات REBA افراد بر اساس نوع کار دندنپزشکي معني دار بود (P<0.05) و افراد بدترين وضعيت کاري را در حين کارهاي جراحي، اندو و اطفال دارا بودندد. مقايسه نمرات REBA قبل و بعد از آموزش هر چند از نظر آماري معني دار بود (P<0.05) ولي تاثير زيادي در بهبود وضعيت کاري دانشجويان نداشت.
نتيجه گيري: وضعيت هاي بدن دانشجويان نياز به اصلاح دارد. دوره آموزشي يک روزه اصول ارگونوميک در بهبود وضعيت کاري دانشجويان موثر بوده ولي کافي نيست. جهت بهبود وضعيت بدن در هنگام کار دندانپزشکي نياز به آموزش بيشتر دانشجويان در اين زمينه مي باشد.