مقاله ارزيابي باليني يک ربات جديد نگهدارنده دوربين در جراحي لاپاروسکوپي نتايج مقدماتي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۹ در نشريه جراحي ايران از صفحه ۵۷ تا ۶۷ منتشر شده است.
نام: ارزيابي باليني يک ربات جديد نگهدارنده دوربين در جراحي لاپاروسکوپي نتايج مقدماتي
این مقاله دارای ۱۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله جراحي رباتيک
مقاله ربات دستيار جراح
مقاله نگهدارنده دوربين
مقاله جراحي لاپاروسکوپي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: كريميان سيدفرامرز
جناب آقای / سرکار خانم: ميرباقري عليرضا
جناب آقای / سرکار خانم: فرهمند فرزام
جناب آقای / سرکار خانم: طولابي كرم اله
جناب آقای / سرکار خانم: رباني عباس
جناب آقای / سرکار خانم: سركار سعيد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: ربات ابزاري الکترومکانيکي است که به منظور انجام يک کار فيزيکي خاص با دقت و مهارت بالا ساخته مي شود. ربات هاي پيشرفته امروزي قادرند طيف وسيعي از حرکات پيچيده و از پيش تعريف شده را بارها، با دقت زياد و بدون خستگي به انجام رسانند. لذا در مواردي که از نيروي انساني انتظار انجام چنين وظيفه اي مي رود، ربات جايگزين مناسبي است. در اين مقاله، ضمن توصيف ويژگي هاي فني و عملکردي يک ربات جديد دستيار جراح، براي نگهداري دوربين در حين جراحي لاپاروسکوپي، گزارشي از نتايج تست باليني مقدماتي آن ارايه مي شود.
مواد و روش ها: پس از بررسي و ارزيابي طرح هاي پيشين، يک ربات سيار با فرمان پذيري صوتي و پدالي طراحي و ساخته شد که قادر است مطابق فرمان جراح، دوربين لاپاروسکوپ را در جهات مختلف (بالا، پايين، چپ، راست، داخل و خارج) حرکت داده و در موقعيت مناسب نگهداري نمايد. نمونه اوليه دستگاه پس از انجام تست هاي کارايي و ايمني، طي ۲۹ عمل جراحي مختلف لاپاروسکوپيک شامل برداشتن کيسه صفرا، برداشتن آپانديس، برداشتن طحال و ترميم فتق در اتاق عمل بيمارستان امام خميني (دانشگاه علوم پزشکي تهران) مورد آزمايش مقدماتي قرار گرفت. در طي آزمايش ها ربات جايگزين فرد نگاهدارنده دوربين شده و کارآيي آن در حين عمل مورد بررسي قرار گرفته است.
يافته ها: نتايج حاصل از اندازه گيري و ثبت زمان لازم براي راه اندازي ربات، سهولت کار کردن با ربات، کيفيت عملکرد ربات در پاسخ به دستورات جراح، ميزان دقت در حرکات ربات، توانايي ربات در ارايه پوشش تصويري کامل، عدم لرزش يا تکان خوردن تصوير، خستگي ناپذيري ربات در اعمال جراحي طولاني، فقدان حرکات ناخواسته و فقدان خطا در حرکت ها حاکي از ايمني و کارايي ربات و عملکرد رضايت بخش آن در جريان اعمال جراحي است. اگرچه راه اندازي ربات مستلزم صرف زمان و کار اوليه  است، ولي نتايج حاکي از کاهش زمان کل عمل، در اکثريت موارد است.
نتيجه گيري: نرمي حرکات، پايداري و عدم لرزش تصوير از جمله برتري هاي ربات نگهدارنده لاپاروسکوپ نسبت به دست انسان است، به همين دليل اين ربات مي تواند جايگزين مناسبي براي فرد نگهدارنده دوربين باشد. گام بعدي ساده تر نمودن کار با دستگاه از طريق ارتقاء نرم افزار و انجام مطالعات باليني بيشتر به منظور ارزيابي مقايسه اي عملکرد ربات خواهد بود.