مقاله ارزيابي جامعه ‏براي شناسايي و اولويت بندي مشکلات محله چاهستاني هاي شهرستان بندرعباس که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۹ در مجله دانشكده بهداشت و انستيتو تحقيقات بهداشتي از صفحه ۲۱ تا ۳۰ منتشر شده است.
نام: ارزيابي جامعه ‏براي شناسايي و اولويت بندي مشکلات محله چاهستاني هاي شهرستان بندرعباس
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ارزيابي جامعه
مقاله شناسايي مشکلات
مقاله اولويت بندي
مقاله شهرستان بندرعباس
مقاله ايران

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: محمدي يونس
جناب آقای / سرکار خانم: جواهري معصومه
جناب آقای / سرکار خانم: مونسان ليلا
جناب آقای / سرکار خانم: رحماني خالد
جناب آقای / سرکار خانم: هلاكويي ناييني كوروش
جناب آقای / سرکار خانم: مدني عبدالحسين
جناب آقای / سرکار خانم: قاسمي فريبا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: جلب مشارکت مردمي مهمترين راهکار توسعه در بخش هاي مختلف جامعه تلقي مي شود. در اين راستا ارزيابي جامعه فرآيندي است که در طي آن پژوهشگران و اعضاي جامعه با جمع آوري و تحليل داده ها و تعيين نقاط قوت، منابع، و نيازهاي جامعه، درکي درست از سلامت، دلواپسي ها، و نظام مراقبت سلامت جامعه به دست مي آورند. محله چاهستاني ها از محله هاي محروم و حاشيه اي شهرستان بندرعباس است که اين بررسي با هدف شناسايي و اولويت بندي مشکلات آن با کمک مردم، انجام شده است.
روش کار: اين پژوهش بر اساس الگوي کارآموزي MPH دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکي تهران و مدل کاروليناي شمالي انجام شده است. در اين مدل فرآيند ارزيابي جامعه در ۸ مرحله انجام که هفت مرحله اول شامل شناسايي و اولويت بندي مشکلات و مرحله هشتم شامل تدوين برنامه هاي عملياتي براي حل مشکلات داراي اولويت مي باشد.
نتايج: در اين مطالعه، در مجموع ۶۰ مشکل مختلف به دست آمد. که به ترتيب بي توجهي مسوولين، ناامني و بيکاري، فقر، فاضلاب، قطعي آب، آسفالته نبودن معابر و قطعي برق، عدم روشنايي معابر، نبود فضاي سبز و کثيف بودن معابر به عنوان مشکلات اصلي محله اولويت بندي شدند.
نتيجه گيري: اکثر مشکلات بدست آمده در اين مطالعه، مسايل غير از مشکلات بهداشتي مربوط به حوزه بهداشت و درمان بوده که اين مشکلات طيف وسيع و متنوعي از مسایل در زمينه هاي اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي را در بر مي گيرد.