مقاله ارزيابي فني و اقتصادي سيستم هاي بازيافت انرژي در نيروگاه گازي كرمان با ديدگاه كاهش آلودگي هوا که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۸ در علوم و تكنولوژي محيط زيست از صفحه ۱۵ تا ۲۴ منتشر شده است.
نام: ارزيابي فني و اقتصادي سيستم هاي بازيافت انرژي در نيروگاه گازي كرمان با ديدگاه كاهش آلودگي هوا
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله نيروگاه سيكل تركيبي
مقاله سيستم بازيافت انرژي
مقاله آلودگي هوا
مقاله هزينه هاي اجتماعي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: جعفري محمدجواد
جناب آقای / سرکار خانم: عتابي فريده
جناب آقای / سرکار خانم: عابدي زهرا
جناب آقای / سرکار خانم: ملكي رضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
توليد انرژي در كشور در ۶ سال گذشته به طور متوسط سالانه %۸٫۲۹ رشد داشته است. در حال حاضر نيروگاه هاي كشور سهم عمده اي از گاز هاي گلخانه اي را توليد مي نمايند. بهينه سازي سيستم هاي نيروگاهي با توجه به ساخت نيروگاه هاي جديد يكي از چالش هاي اصلي زيست محيطي كشور است. بنابراين ارزيابي ساخت و توسعه سيستم هاي بازيافت انرژي در جهت افزايش راندمان نيروگاه هاي گازي با آلودگي كم مي تواند كمك شاياني به محيط زيست نمايد.
در اين مقاله بررسي فني و اقتصادي سيستم هاي بازيافت انرژي در نيروگاه گازي كرمان با ديدگاه كاهش آلودگي هوا انجام پذيرفته است. نتايج نشان مي دهد پتانسيل احداث نيروگاه هاي سيكل تركيبي در كشور وجود داشته و اين طرح ها با توجه به صرفه جويي سوخت و افزايش راندمان نيروگاه هاي گازي تاثير به سزايي در استفاده بهينه از سوخت و كاهش گازهاي آلاينده هوا دارد. ايجاد سيستم بازيافت انرژي در نيروگاه هاي گازي (سيكل تركيبي) كاملا اقتصادي بوده و اين طرح ها نرخ برگشت سرمايه ۱۰-۹ سال را دارد .
نتايج اين بررسي نشان مي دهد با ساخت اين نيروگاه به طور متوسط در ۳۰ سال بهره برداري از آن ساليانه ۱۵۲ ميليون ليتر گازوئيل و ۵۸٫۳ ميليارد متر مكعب گاز طبيعي صرفه جويي خواهد شد. صرفه جويي در مصرف اين مقدار سوخت توليد گازهاي گلخانه اي را ۱٫۶۵۲ ميليون تن كاهش خواهد داد .