مقاله ارزيابي لنفادنوپاتي در کودکان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۹ در مجله علمي سازمان نظام پزشکي جمهوري اسلامي ايران از صفحه ۷۷ تا ۹۶ منتشر شده است.
نام: ارزيابي لنفادنوپاتي در کودکان
این مقاله دارای ۲۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله لنفادنوپاتي
مقاله لنفادنيت
مقاله کودکان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: كريمي عبداله
جناب آقای / سرکار خانم: فهيم زاد عليرضا
جناب آقای / سرکار خانم: آرمين شهناز

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
نحوه برخورد صحيح با لنفادنوپاتي کودکان به عنوان يک يافته شايع در معاينه روتين هر کودک ضروري مي باشد. اينکه چه هنگام يک غده لنفاوي قابل لمس نياز به بررسي و پيگيري دارد و چه زماني تصميم به نمونه برداري بايد گرفت سوالي است که در اين مقاله مروري به آن پرداخته شده است.
با گرفتن تاريخچه و شرح حال و سپس معاينه دقيق کودک شامل خصوصيات غده لنفاوي قابل لمس، اينکه لنفادنوپاتي موضعي و يا جنراليزه است و بررسي علايم و نشانه هاي همراه مانند ارگانومگالي، ضايعات پوستي مخاطي، وجود علايم خطر تب، کاهش وزن و تعريق مي توان اين مشکل را به طور مناسب ارزيابي نمود.
علت لنفادنوپاتي در يک کودک مي تواند از يک يافته بدون اهميت و شايع مانند لنفادنوپاتي به دنبال عفونت هاي تنفسي فوقاني تا يک تشخيص جدي بدخيمي متغير باشد. بنابراين شناخت کافي از نحوه ارزيابي مناسب اين يافته جهت جلوگيري از صرف هزينه هاي اضافي در موارد بدون اهميت تا ارجاع به موقع کودک در موارد خطرناک، مورد نياز پزشکان مي باشد.