مقاله ارزيابي مسايل روانشناختي در نوجوانان ۱۵ تا ۱۸ ساله مبتلا به سندرم تخمدان پلي كيستيك که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۹ در مجله علمي دانشگاه علوم پزشكي زنجان از صفحه ۷۶ تا ۸۳ منتشر شده است.
نام: ارزيابي مسايل روانشناختي در نوجوانان ۱۵ تا ۱۸ ساله مبتلا به سندرم تخمدان پلي كيستيك
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سندرم تخمدان پلي کيستيک
مقاله مسايل روانشناختي
مقاله نوجوانان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: قريشي سيدابوالفضل
جناب آقای / سرکار خانم: رحمان پورزنجاني هاله
جناب آقای / سرکار خانم: موسوي نسب سيدنورالدين

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: سندرم تخمدان پلي كيستيك (PCOS) شايع ترين اختلال آندوكرين زنان در سنين توليد مثل است. اين اختلال ۶تا۷ درصد زنان را در سنين باروري درگير مي نمايد. از نظر وضعيت سلامت رواني اختلالاتي نظير افسردگي و اختلال در خوردن مي تواند ديده شود و انتظار تغيير در كيفيت زندگي مي رود.
روش بررسي: جهت سنجش شيوع PCO در جامعه دانش آموزان دختر، جمعيت ۱۸۲۴ نفري دانش آموزي در اين مطالعه مورد ارزيابي اوليه روانشناختي قرار گرفتند. از افراد مبتلا به PCO ارزيابي هاي رواني مربوطه به عمل آمد.
يافته ها: ۸۰ نفر از جمعيت دانش آموزان در گروه سني ۱۵ تا ۱۸ سال دچار PCO بودند. سابقه مشکلات خانوادگي در مبتلايان به طور معني داري (P=0.03) بيشتر از گروه شاهد بود. ارزيابي از نظر سو مصرف دارو، اقدام به خودکشي، مشکلات جسمي، ميزان خواب آلودگي روزانه تفاوت معني داري را نشان نداد. علايم افسردگي در ۳۸٫۳ درصد گروه شاهد و ۳۲٫۶ درصد گروه مبتلا به PCO ديده شد. ارزيابي اضطراب نشان دهنده ابتلا ۲۲٫۵ درصد گروهPCO  و ۲۲٫۳ درصد گروه شاهد بود.
نتيجه گيري: علي رغم گزارشات جهاني ارايه شده در خصوص تاثيرات روانشناختي ابتلا به PCO در کيفيت زندگي افراد مبتلا، در سنين بزرگسالي موجب علايمي چون افسردگي، اختلال خواب و اختلال خوردن مي گردد، در گروه نوجوان مورد ارزيابي چنين تفاوت هايي ديده نشد که مي تواند نشان دهنده نقش سن افراد مبتلا در تاثيرپذيري اختلالات روانشناختي باشد. مي توان فاکتورهاي فرهنگي و اهميتي که افراد هرجامعه به وضعيت فيزيکي خود قايل هستند و تاثيري که ديدگاه اجتماعي به مسايل بين فردي مي گذارد را از عوامل موثر قلمداد كرد.