مقاله ارزيابي موسسات و مراکز تحقيقات کشاورزي و منابع طبيعي جمهوري اسلامي ايران از نظر طرح هاي پژوهشي، آثار علمي، اختراعات و اکتشافات که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ۱۳۸۸ در مجله به نژادي نهال و بذر (نهال و بذر) از صفحه ۴۸۵ تا ۵۰۴ منتشر شده است.
نام: ارزيابي موسسات و مراکز تحقيقات کشاورزي و منابع طبيعي جمهوري اسلامي ايران از نظر طرح هاي پژوهشي، آثار علمي، اختراعات و اکتشافات
این مقاله دارای ۲۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله موسسات و مراکز تحقيقاتي کشاورزي و منابع طبيعي
مقاله طرح هاي پژوهشي
مقاله مقالات علمي-پژوهشي
مقاله مقالات علمي-ترويجي
مقاله کتاب ها

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: يزدي صمدي بهمن
جناب آقای / سرکار خانم: اشكان سيدمحمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در اين تحقيق، براي کسب اطلاعات مورد نياز از پرسش نامه بهره گرفته و به روش تمام شماري داده هاي آ ن ها محاسبه و استنتاج شد. نتايج اين بررسي نشان داد كه در ۲۱ موسسه ستادي و ۳۲ مرکز تحقيقاتي سازمان تحقيقات و آموزش کشاورزي (ستاک) در هر سال به طور متوسط ۲۶۶۴ طرح پژوهشي اجرا و پايان يافته و حدود ۲۷۰۲ طرح پژوهشي در دست اجرا (فعال) بود (متوسط سال هاي ۱۳۸۰، ۱۳۸۱ و ۱۳۸۲). محققين شامل محققين شاغل در موسسات و مراکز ستاک هر سال به طور سرانه حدود ۱٫۳۸ طرح پژوهشي را به پايان مي رسانند و ۱٫۴ طرح هم در دست اجرا دارند. اين دو شاخص در ۹ تشکل پژوهشي ديگر مورد بررسي در اين طرح، به ترتيب ۱٫۱ و ۰٫۴ طرح بود. بيشترين تعداد طرح هاي پژوهشي پايان يافته و در دست اجرا در زمينه علوم کشاورزي در سال هاي ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۲ متعلق به پژوهندگان سازمان تحقيقات و آموزش کشاورزي (ستاک) بود. هر صد نفر از محققين ستاک به طور متوسط ۳ عنوان کتاب علمي در هر سال تاليف و يا ترجمه كرده بودند که حدود يک سوم متوسط سرانه انتشار اين نوع کتاب ها در سطح کشور است. سرانه کتاب هاي تاليفي و ترجمه اي روي هم در هر سال در ۹ تشکل پژوهشي مورد بررسي در اين طرح ۰٫۱۳ عنوان بود که از متوسط سرانه آن در موسسات و مراکز پژوهشي ستاک و حتي در کل کشور بيشتر بود. سرانه مقالات علمي پژوهشي، علمي ترويجي و ارائه شده در همايش هاي علمي داخلي و خارجي محققين ستاک در هر سال به طور متوسط، به ترتيب حدود ۰٫۳۳، ۰٫۱۳ و ۱٫۰۲ عنوان و مجموع سرانه مقالات علمي – پژوهشي و علمي ترويجي آن ها به طور متوسط برابر ۰٫۴۶ مقاله بوده که تقريبا برابر اين شاخص در کل کشور (۰٫۴۶۶) بود.