مقاله ارزيابي چرخه عمر سناريوهاي دفع پسماند جامد شهري از نظر انتشار گازهاي گلخانه اي و مصرف انرژي – مطالعه موردي: جزيره سيري که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۹ در محيط شناسي از صفحه ۶۷ تا ۷۸ منتشر شده است.
نام: ارزيابي چرخه عمر سناريوهاي دفع پسماند جامد شهري از نظر انتشار گازهاي گلخانه اي و مصرف انرژي – مطالعه موردي: جزيره سيري
این مقاله دارای ۱۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله پسماند شهري
مقاله دفع
مقاله گازهاي گلخانه اي
مقاله انرژي
مقاله چرخه عمر
مقاله جزيره سيري

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: قنبرزاده لك مهدي
جناب آقای / سرکار خانم: صبور محمدرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
دفع پسماندهاي شهري حاوي آلاينده هاي مختلف که هر روز بر ميزان و تنوع آنها افزوده مي شود، ضمن نياز به مديريتي واحد و اصولي، مي بايست به روشي انجام شود که حداقل خسارت را بر منابع اصلي محيط زيست (آب، خاک و هوا) وارد كند. در اين مقاله پس از بررسي جريان پسماندهاي شهري و روش دفع کنوني آن در يکي از جزاير نفتي جنوب کشور (جزيره سيري)، سه سناريوي زباله سوزي به همراه استحصال انرژي و دفن خاکستر؛ دفن بهداشتي و جمع آوري گاز مرکز دفن به منظور استحصال انرژي از آن؛ و دفن بهداشتي بدون جمع آوري گاز مرکز دفن، از نظر توليد و انتشار گازهاي گلخانه اي و مصرف انرژي با استفاده از روش ارزيابي چرخه عمر مورد مقايسه قرار گرفته است. نتايج حاصل حاکي از برتري سناريوي زباله سوزي نسبت به دفن بهداشتي (بدون جمع آوري گاز مرکز دفن) است. با وجود اين درصورت استحصال گاز مرکز دفن، مي توان شاهد کاهش چشمگيري در ميزان انتشار گازهاي گلخانه اي و مصرف انرژي از اين سناريو بود. با توجه به محدوديت هاي فيزيکي و شرايط آب و هوايي منطقه مورد مطالعه و لزوم رعايت قوانين بين المللي و منطقه اي زيست محيطي، روش زباله سوزي براي دفع پسماندهاي توليدي در اين جزيره پيشنهاد مي شود. در اين صورت مي توان با اعمال سياست هاي کاهش از مبدا توليد درخصوص دور ريزهاي پلاستيکي، شاهد کاهش ۴٫۲۵ درصدي در انتشار گازهاي گلخانه اي از اين سناريو به ازاي هر يک درصد زوايد پلاستيکي کاهش داده شده از مبدا بود.