سال انتشار: ۱۳۷۹

محل انتشار: سومین همایش ایمنی، بهداشت و محیط زیست در معادن و صنایع معدنی

تعداد صفحات: ۲۳

نویسنده(ها):

نادر شکوفه – عضو هیات علمی دانشگاه – شرکت ایتوک ایران

چکیده:

امروزه به هیچ وجه نمی توان مسائل مربوط به مهندسی را از موضوع حفاظت زیست محیطی جدا دانست و هر مهندسی یا کارگر فنی که در معدن کار می کند بایستی نه تنها به توصیه ها و متدهای پیشرفته در جهت ازدیاد تولید توجه کامل داشته باشد، بلکههمواره در کلیه شرایط عملیات استخراجی مسئله حفاظت از محیط زیست را نیز سرلوحه کار خود قرار دهد.
مسئله حفاظت زیست محیطی در عملیات معدنکاری چند سالی است که نظر متخصصان این رشته را در کشورهای در حال توسعه به خود جلب نموده است ولی تاکنون تحقیقات جامعی در این زمینه صورت نگرفته است در حالیکه درکشورهای صنعتی این موارد یکی از مسائل روز آنها است و برنامه ریزان سازمانهای اجرائی در این زمینه مطالعات و تحقیقات وسیعی انجام داده اند و این امر ناشی از اهمیت موضوع مورد تحقیق می باشد.
این مسئله کاملا مشخص است که عملیات معدنکاری معمولا یک اثر منفی بر روی محیط زیست اثر می گذارد، و این اثر معمولا یک اثر منفی است. زیرا مناطق محدودی را می توان بر شمرد که به روش روباز استخراج شده اند و این عملیات موجب بهبود محیط زیست آنها شده باشد.
مقاله حاضر شامل چند بخش می باشد. ابتدا اثرات معدنکاری بر روی محیط زیست مورد بررسی قرار گرفته و بعد نقش مواد معدنی در صنعت و راههای عملی جهت کاهش تقاضا برای کانیها (بویژه فلزات) مطرح گردیده و به طرح موضوع تغییر الگوی مصرف در جوامع می پردازد و در ادامه اثار صدمات زیست محیطی ناشی از استخراج، فرآوری و تغلیظ مواد بررسی شده و در انتها نیز راه حلها و پیشنهاداتی جهت کاهش اثرات زیست محیطی عملیات استخراج معادن ارائه می گردد.