سال انتشار: ۱۳۸۳

محل انتشار: دومین همایش ملی توسعه فناوری در صنعت نفت

تعداد صفحات: ۱۵

نویسنده(ها):

منصور بزمی – مدیر طرح انتقال تکنولوژی DMD
مرتضی تاجریان – رئیس بخش پالایش پژوهشکده مهندسی توسعه
روح اله قدیری – دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مدیریت تکنولوژی
پرویز نقی پور – دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مدیریت تکنولوژی

چکیده:

ارزیابی فرایند یک انتقال تکنولوژی انجام یافته شامل بخش های مختلفی است نظیر ارزیابی نحوه شناسایی تکنولوژی های موجود و انتخاب تکنولوژی مناسب، ارزیابینحوه شناسایی عرضهکنندگان تکنولوژی مورد نظر و انتخاب مناسبترین آنها، ارزیابی نحوه اکتساب تکنولوژی و قرار داد منعقده بین عرضه کننده تکنولوژی و انتقال گیرنده و ….
این مقاله درصدد است تا فرایند انتقال تکنولوژی مرکاپتان زدایی (DeMercaptanization Distillate=DMD ) از شرکت ونیوس (VNIUS) به پژوهشگاه صنعت نفت را از دیدگاه مدیریت تکنولوژی ارزیابی نماید و ملاحظات مختلف این فرایند را به منظور کمک به سایر تصمیم گیری های مرتبط با انتقال تکنولوژی مشخص نماید. به همین منظور ابتدا مقدمه و سپس مدیرییت تکنولوژی و ضرورت توحه به آن در فرایند انتقالتکنولوژی بصورتی خلاصه آورده می شود. در ادامه ضرورت دستیابی بهتکنولوژی DMD بیان گردیده ، به معرفی تکنولوژی DMD انتقال دهنه و انتقال گیرنده آن پرداخته می شود. پس از آن بر اساس الگوی سیستماتیک ارزیابی فرایند انتقال تکنولوژی ، به
بررسی فرایند انتقال این تکنولوژی پرداخته، تلاش می گرد نکات مختلف آن مطرح گردید. در اخر نیز با جمع بندی و نتیجه گیری از مباحث مطرح شده مقاله پایان می یابد.