سال انتشار: ۱۳۷۹

محل انتشار: اولین کنفرانس ملی بررسی راهکارهای مقابله با کم آبی و خشکسالی

تعداد صفحات: ۷

نویسنده(ها):

مهدی شهسواری – کارشناس زمین شناسی مدیریت آبخیزداری جهاد کرمان
علیجان آبکار – کارشناس آبخیزداری مدیریت آبخیزداری جهاد کرمان

چکیده:

اقلیم ایران در اکثرنقاط بخصوص استان کرمان خشک و نیمه خشک بوده و در نتیجه مشکل کم آبی و خشکسالی در این مناطق حاد ومسئله آفرین است بنابراین اجرای هر پروژه ای در جهت جلوگیریو رفع این مشکل گامی در جهت تامین و توسعه منابع آب در این مناطق می باشد.
کنترلو مهار آبهای سطحی علاوه بر جلوگیری از خسارات ناشی از سیل می تواند در بهبود وضعیت کشاورزی موثر باشد.
حوزه آبخیز زمان آباد از زیر حوزه های رودخانه هلیل که آن نیز از سرشاخه های اصلی سد جیرفت بوده و در بخش مرکزی شهرستان بافت قرار داشته و مساحت آن حدود ۱۶۰ کیلومتر مربع می باشد.
افزایش سطح زیر کشت و توسعه باغات و افت شدید آب زیر زمینی تشدید کمبود آب را برای کشاورزان منطقه سبب گردیده است. با توجه به اینکه منطقه کوهستانی بوده و طی سالهای قبل از ۷۱ که عملیات ابخیزداری صورت نگرفته است تعدادی از قنوات منطقه کاملاً خشک گردیده بود. بدین جهت اجرای عملیات آبخیزداری و کنترل سیل این خوزه در دستور کار مدیریت آبخیزداری قرار گرفت. و اجرای این عملیات ضمن رفع مشکل سیل منابع آبی حوزه را تقویت نموده بطوریکه طی خشکسالی سال ۷۹-۷۸ اینحوزه نسبت به حوزه های مجاور از مشکلات کمتری برخوردار است. در این مقاله سعی شده است که عملیات آبخیزداری در حوزه مذکور درموارد زیر مورد بررسی قرار گیرد و نتایج آن در پایان به صورتی که جدول ارائه گردیده است. مواردی که مورد ارزیابی قرار گرفته اند عبارتند از :
۱- بررسی اجرای عملیات آب خیز داری در کاهش سیل منطقه
۲- تاثیر اجرای عملیات آبخیزداری در کاهش میزان فرسایش و رسوب
۳- تاثیر عملیات آبخیزداری در افزایش عمق سفره های آب زیر زمینی
۴- تاثیر عملیات آبخیزاری بر رژیم آبدهی رودخانه حوزه، آبدهی قنوات و چشمه ها
۵- تاثیر اجرای عملیات آبخیزداری در افزایش سطح زیر کشت
ارزیابی های موجود در قبل از عملیات ابخیزداری و بعد از عملیات آبخیزداری صورت پذیرفته، و همچنین در سال آبی ۸۰-۷۹ نیز تکرار شده است که نتایج حاصل از این تحقیق در متن مقاله و در انتهای مقاله آمده است.