سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: سومین همایش ملی بحرانهای زیست محیطی ایران و راهکارهای بهبود آنها

تعداد صفحات: ۱۵

نویسنده(ها):

هادی زارعی محمودآبادی – عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد میبد
مجید عباسپور – عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات
مسعود منوری –

چکیده:

استان یزد با مساحتی حدود ۱۳۱۵۵۱ کیلومترمربع ( سومین استان کشور از لحاظ مساحت ) و جمعیت حدود ۸۸۰۰۰۰ نفر در محدوده فلان مرکزی ایران قرار گرفته است . متوسط بارندگی ۱۰۷ میلی متر در سال، میانگین سالیانه دما ۱۸ درجه سانتی گراد و میزان رطوبت نسبی بین ۳۰ تا ۳۵ درجه می باشد .
در مناطق خشک تأثیر منابع آب بر کلیه فعالیت های انسانی به حدی است که حتی شرایط و ویژگیهای فرهنگی انسانها را تحت تأثیر قرارمی دهند و وجود یا عدم وجود این ماده حیاتی تعیین کننده سرنوشت حال و آینده انسانها می باشد . به واسطه نبود منابع آب سطحی دائمی، عمدتاًً منابع آب زیرزمینی جهت مصارف کشاورزی و شرب و صنعت مورد استفاده قرار می گیرد . در حال حاضر کل آب استحصال شده از سفره های آب زیرزمینی استان معادل ۱۸۲۸ میلیون متر مکعبمی باشد که سهم تخلیه بوسیله چاه، قنات و چشمه به ترتیب ۱۱۴۱ ، ۵۸۹ و ۹۷ میلیون مترمکعب است .
از کل آب استحصال شده سهم کشاورزی ۹۱ درصد (۱۷۰۰ میلیون مترمکعب ) ، شرب ۶ درصد (۷۰ میلیون مترمکعب ) و سهم صنعت در مصرف معادل ۳ درصد( ۴۰ میلیون مترمکعب ) است ..
بیلان آب در استان یزد منفی و معادل -۲۷۰ میلیون مترمکعب می باشد که از جمله پیامدهای سوء زیست محیطی آن کاهش و افت سطح آب زیرزمینی به میزان ۶۷ سانتی متر در سال می باشد .
بیشترین میزان برداشت و مصرف آب در واحد هیدرولوژیک یزد – اردکان و معادل ۶۶۳ میلیون مترمکعب است . که مقدار کسری بیلان در این حوزه حدود ۵۰ درصد کل حوزه ها یعنی -۱۳۰ میلیون مترمکعب می باشد . با توجه به روند موجود جهت دستیابی به توسعه پایدار در منطقه آگاه ساختن افکار عمومی بویژه کشاورزان نسبت به بحران آب، آموزش و تشویق کشاورزان برای تغییر روشهای کشاورزی، تبدیل اراضی کوچک و پراکنده به اراضی یکپارچه، استفاده از فاضلاب تصفیه شده در صنعت و کشاورزی، توسعه صنایع کم مصرف آب به جای صنایع پرمصرف، تصفیه
فاضلاب های شهری و صنعتی و … پیشنهاد می شود .