سال انتشار: ۱۳۸۱

محل انتشار: هفدهمین کنفرانس بین المللی برق

تعداد صفحات: ۱۰

نویسنده(ها):

منصور غیاث الدین – بخش مهندسی محیط زیست، شرکت متن
مهدی رشیدزاده – مرکز تحقیقات کاتالیست، پژوهشگاه صنعت نفت
ناصر شمس ناتری – بخش مهندسی محیط زیست، شرکت متن

چکیده:

نیروگاههای حرارتی از جمله صنایعی هستند که بیش از یک سوم سوخت تولیدی در جهان را مصرف می کنند و بالطبع آلاینده های دفع شده در اثر احتراق این سوختهای فسیلی چه بصورت دود، حرارت و یا پساب اثر مهمی بر محیط زیست برجای می گذارند . NOX یا اکسیدهای ازت یکی از مهمترین گازهای آلاینده خروجی از دودکش نیروگاههاست که اثرات نامطلوبی بر محیط زیست، سلامت انسانها و منابع آبی برجای می گذارند . این آلاینده عامل مهم بیماریهای تنفسی و کاهش دهنده مقاومت بدن در برابر بیماریهای عفونی می باشد . از آنجائی که اکثر نیروگاههای کشور در حال
گازسوز شدن می باشند و مقدار NOx تولیدی نیز احتمالاً بیشتر می گردد کاهش این آلاینده می تواند نقش مهمی در حفظ محیط زیست ایفاء کند .
یکی از روشهای جلوگیری از این آلودگی استفاده از کاتالیست ها با کمک یک عامل احیاء کننده می باشد . این سیستم از جمله مواردی است که می تواند برای رفع این مسئله زیست محیطی از لحاظ میزان راندمان مورد توجه قرار بگیرد . در این تحقیق طراحی و ساخت یک پایلوت آزمایشگاهی (Bench Scale) با استفاده از کاتالیست های مختلف از نوع (Ti/V , Si/V) مورد بررسی قرار گرفته است . در مرحله اول سه نوع کاتالیست متفاوت مورد آزمایش قرار گرفته وسپس با توجه به راندمان و شرایط بهینه بدست آمده، نتایج حاصله در مقیاس Pilot Plant مورد استفاده قرار خواهد گرفت . با توجه به کارائی مناسب این روش، می توان از آن جهت طراحی اینگونه واحدهای حذف، با بررسی بیشتر آثار پارامترهای مختلف بر راندمان در نیروگاههای کشور مورد استفاده قرار داد .