مقاله اريتما مارژيناتوم علامتي ناشايع از اولين تظاهر بيماري كاوازاكي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۷ در مجله علمي دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي درماني همدان از صفحه ۷۳ تا ۷۶ منتشر شده است.
نام: اريتما مارژيناتوم علامتي ناشايع از اولين تظاهر بيماري كاوازاكي
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اريتم مارژيناتوم
مقاله بيماري عروق كرونر
مقاله بيماري كاوازاكي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: صديقي ايرج
جناب آقای / سرکار خانم: بزم آمون حسن
جناب آقای / سرکار خانم: امانتي علي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: بيماري كاوازاكي يك واسكوليت سيستميك حاد است كه بيشتر در شيرخواران و كودكان تظاهر مي يابد. التهاب و واسكوليت سيستميك شديد باعث درگيري سيستم قلبي – عروقي و مخصوصا صدمه به عروق كرونر مي شود كه شامل آنوريسم يا اتساع عروق كرونر است. هدف نهايي از درمان بيماري كاوازاكي كاهش التهاب و واسكوليت سيستميك بلا فاصله بعد از تشخيص و بنابراين پيشگيري از صدمه به عروق كرونر و ترومبوز مي باشد.
معرفي بيمار: در اين گزارش يك پسر ۷ ساله مبتلا به بيماري كاوازاكي با تب طول كشيده و آدنوپاتي گردني به همراه اريتم مارژيناتوم صورت و گردن بعنوان اولين تظاهر پوستي آن معرفي مي گردد. بيمار با ايميون گلبولين داخل وريدي شش روز پس از بستري درمان گرديد.
نتيجه نهايي: تقريبا هر نوع راش جلدي بجز ضايعات وزيكولر و بولوس در بيماري كاوازاكي شرح داده شده است. شايعترين تظاهرات جلدي بيماري كاوازاكي راش ماكولو پاپولر و اريتماتو مي باشد اگرچه ساير موارد مثل كهير، اريتم مولتي فرم، راش مخملكي و اريترودرمي هم گزارش شده است. تشخيص افتراقي هاي اريتم مارژيناتوم در كودكان محدود است. علت اصلي اريتم مارژيناتوم تب روماتيسمي حاد مي باشد كه البته در نواحي صورت و گردن گزارش نشده است. بروز اريتم مارژيناتوم به عنوان اولين نشانه بيماري كاوازاكي مي تواند آنرا در تشخيص افتراقي هاي اريتم مارژيناتوم در نواحي صورت و گردن قرار دهد.