سال انتشار: ۱۳۸۰

محل انتشار: دومین کنفرانس بین المللی مدیران کیفیت

تعداد صفحات: ۸

نویسنده(ها):

علی نوری سقرلو – شرکت فرآیند تحقیق

چکیده:

HACCP برای اولین بار در سال ۱۹۷۱ بطور رسمی درکنفرانس ملی حفاظت مواد غذایی National Conference on Food Protection مطرح گردید.
در سال ۱۹۷۳ شرکت Pillsbury و سازمان فضانوردی و هوانوردی آمریکا (ناسا) بر روی برنامه اجرایی آن کار کردند و در سال ۱۹۸۵ آکادمی علوم آمریکا در گارشی تحت عنوان ارزیابی نقش معیارهای میکروبیولوژیک درمواد غذایی پیشنهاد کرد در تمام فرایندهای تولید مواد غذایی از این سیستم استفاده شود. اصول این استاندارد در سال ۱۹۸۸ توسط کنیته مشاورینملی معیارهای میکروبیولوژیک برای مواد غذایی(NACMCF) در ایالات متحده امریکا جهت کامل کردن روش تولید خوب یا (Good Manufacturing Practice) GMP و به منظور دستیابی به تولید بدون نقص Zero Defect ارائه شد.
در سال ۱۹۹۳ کمیسیون کدکس FAO/WHO دستورالعملهای اجرای این سیستم را پذیرفت و به دنبال آن در برخی کشورها تحت نظارت سازمان بهداشت جهانی، کارگاه های آموزشی برای آموزش کاربرد آن برگزار گردید.
در حال حاضر، این سیستم بطور گسترده ای در رشته های مختلف صنایع غذایی بعضی از کشورها خصوصا آمریکا و ژاپن بکار گرفته شده و برای بسیاری از شاخه های صنایع غذایی الزامی است.
در کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز این استاندارد پذیرفته شده و برای بسیاری از صنایع غذایی کشورهای عضو بصورت الزامی درآمده است.