مقاله استخراج و اندازه گيري ترکيبهاي فلاونوييدي کامفرول و کوئرستين در گلبرگ ده ژنوتيپ از گل محمدي (.Rosa damascene Mill) از مناطق غربي ايران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۸ در تحقيقات گياهان دارويي و معطر ايران از صفحه ۵۴۷ تا ۵۵۵ منتشر شده است.
نام: استخراج و اندازه گيري ترکيبهاي فلاونوييدي کامفرول و کوئرستين در گلبرگ ده ژنوتيپ از گل محمدي (.Rosa damascene Mill) از مناطق غربي ايران
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله گل محمدي (.Rosa damascene Mill)
مقاله فلاونوييد
مقاله کامفرول
مقاله کوئرستين
مقاله کروماتوگرافي مايع با کارايي بالا

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: جايمند كامكار
جناب آقای / سرکار خانم: رضايي محمدباقر
جناب آقای / سرکار خانم: عصاره محمدحسن
جناب آقای / سرکار خانم: طبايي عقدايي سيدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: مشكي زاده سعيده

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
فلاونوييدها يکي از بزرگترين گروه هاي فنلي طبيعي هستند. ترکيبهاي فلاونوييدي کامفرول و کوئرستين داراي خواص دارويي هستند و براي مقابله با ويروسها و سلولهاي سرطاني استفاده مي شوند. هدف از اين تحقيق، استخراج و اندازه گيري ترکيبهاي فلاونوييدي کامفرول و کوئرستين در گلبرگ نمونه هاي مختلف گل محمدي کشت شده در باغ گياه شناسي ايران (تهران) با منشا مناطق غربي بود. پنج گرم نمونه تازه گل محمدي توسط دستگاه آسياب برقي خرد و توسط مخلوط متانول و اسيد استيک (۹۰:۱۰) عصاره گيري شد. عصاره حاصل به ۳۰ ميلي ليتر حجم رسانده شده و جهت تجزيه به دستگاه کروماتوگرافي مايع با کارايي بالا (HPLC) تزريق شد. مقدار دو ترکيب کامفرول و کوئرستين در ده نمونه عصاره هاي گل محمدي تعيين شد. بيشترين ميزان کامفرول در نمونه هاي کردستان (۵۹۵ ppm)، قزوين (۵۰۵ ppm)، آذربايجان غربي  (484 ppm) و ايلام (۴۸۳ ppm) بود و کمترين ميزان در نمونه هاي کرمانشاه (۷۴ ppm)، همدان (۸۸ ppm) و لرستان (پل دختر)  (252 ppm) وجود داشت. در رابطه با ترکيب کوئرستين، بالاترين ميزان در نمونه هاي اردبيل (۳۲۲ ppm)، آذربايجان غربي (۳۱۲ ppm)، ايلام (۳۰۲ ppm) و چهار محال بختياري (۲۳۹ ppm) بود و کمترين ميزان در نمونه هاي لرستان (پل دختر) (۷۷ ppm)، همدان (۸۰ ppm)، کرمانشاه (۱۱۷ ppm) و کهکيلويه و بوير احمد (گچساران) (۱۵۸ ppm) بدست آمد. با توجه به نتايج بدست آمده، بهترين اکسشن ها از نظر ميزان ترکيبهاي کامفرول و کوئرستين به ترتيب شامل آذربايجان غربي ( ۴۸۴ ppmو ۳۱۲ ppm)، ايلام (۴۸۳ ppm  و۳۰۲ ppm ) و اردبيل (۴۴۷ ppm و ۳۲۲ ppm) بودند.