سال انتشار: ۱۳۸۳

محل انتشار: نخستین کنگره انجمن ژئوپلتیک ایران

تعداد صفحات: ۵

نویسنده(ها):

دکتر عزت الله عزتی – عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی -تهران مرکز

چکیده:

در مدت زمانی که در اختیار من گذاشته شده می خواهم در رابطه با Pioneer Strategy یا استراتژی پیشتاز ایالات متحده صحبت کنم. بنده صحبت را روی سه محور اتدامه می دهم: این که چرا این استراتژی مطرح شد؟ در کجا مطرح گردید؟ و چه تبعاتی را داشت؟ باید اول برگردیم به تحولاتی که در جهان صورت گرفت و به تبع آن تمام تفکرات ژئوپلیتیکی را تحت تاثیر قرار داد و آن فرو ریختگی دیوار برلن در سال ۱۹۸۹ است که واقعه بسیار بزرگی بود. بعد از ان تحول، بقیه تحولاتی که در جهان صورت گرفت و هنوز هم ادامه دارد دنباله همان تحول سال ۱۹۸۹ بود.
استراتژی Pioneer یا استراتژی در آنجا مطرح شد. هدفی که داشت این بود که، اگر سلاحهای کشتار جمعی و سلاحهای کشتار جمعی و سلاحهای هسته ای با این روندی که دارد پیش میرود به دست گروههای کوچک و نیروهای غیر متعارف بیافتد، چه پیامدی را به دنبال دارد؟ مسأله، بسیار اساسی است. این سلاحهای هسته ای یا سلاحهای متعارف اگر به دست انسان نامتعارف بیافتد، به شکل نامتعارف هم از آن استفاده می کند و این بر خلاف تفکرات استراتژی جهانی بوده و خواهد بود. عزیزان باید عرض کنم، در جهان بسیار کوچک مسائل بسیار حساب شده است و ما باید سعی کنیم بازیگر باشیم. من امروز می خواهم روی این مساله صحبت کنم.
در جلسه ای که در پنتاگون تشکیل شد از تمام قدرتهای استراتژی از جمله آقای جفری کمپ و بقیه در آن شرکت کردند. هدف این بود که پیامدهای افتادن سلاحهای متعارف به دست گروههای غیر متعارف چیست؟ گروههای غیر متعارف را به دو دسته تقسیم می کنند: یکی از انسانهایی که سازمان یافته هستندف مثل گروههای جهادی که در کشورها هستند و گروههایی که برای نهضتهای استقلال طلبانه تلاش می کنند و دیگری خود کشورها هستند.