مقاله استفاده از آنزيم به عنوان ماده جهت دهنده ساختار در تهيه سيليكاي نانوحفره که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۹ در شيمي و مهندسي شيمي ايران از صفحه ۹۵ تا ۱۰۱ منتشر شده است.
نام: استفاده از آنزيم به عنوان ماده جهت دهنده ساختار در تهيه سيليكاي نانوحفره
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آنزيم
مقاله پايه كاتاليست
مقاله سيليكاي متخلخل
مقاله قالب ساختار
مقاله نانوحفره

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: كريمي افضل
جناب آقای / سرکار خانم: موسوي سيدمهدي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در اين پژوهش از ستيل پيريدينيم كلريد (CPC) به عنوان نماينده مواد كاهنده كشش سطحي و آنزيم آلفا – آميلاز به عنوان نظم دهنده جديد ساختار در تهيه سيليكاي متخلخل به روش سل – ژل استفاده شده و اثر آنها در ايجاد تخلخل و نظم ساختار، بايكديگر و با سيليكاي ساخته شده بدون قالب ساختار، مقايسه شده است.
مزيت عمده ماده جديد، ايجاد حفره هاي بزرگ بين ذره اي و حفره هاي ساختاري با قطر متوسط به نسبت بزرگ (۲۸ نانومتر) مي باشد كه ويژگي اول به دليل مقاوت كمتر در برابر پديده هاي انتقال و ويژگي دوم به علت ايجاد بستر مناسب براي نشست ذره هاي درشت كاتاليستي مي تواند به عنوان پايه تثبيت كاتاليزگرها به ويژه آنزيم هاي درشت ملكول مناسب تر از پايه هاي ريز حفره باشد. پايه هاي ساخته شده در حضور قالب ساختارها CPC) و آنزيم) بر خلاف سيليكاي تهيه شده بدون قالب، از نظم حفرات بيشتري برخوردار بودند و سطح ويژه بالاتري ايجاد كردند.
با وجود سطح ويژه پايين تر سيليكاي متخلخل جديد در مقايسه با سيليكاي ساخته شده با CPC (720 در مقابل۹۰۰  متر مربع بر گرم)، آزمايش هاي اوليه نشان داد كه پايه جديد براي تثبيت ملكول هاي درشت مانند آنزيم آلفا – آميلاز مناسب است و ميزان بارگذاري آنزيم در پايه جديد تا ۲ برابر بيشتر از پايه ساخته شده با CPC بود.