سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: همایش آشنایی با تکنولوژیهای نوین بهسازی لرزه ای

تعداد صفحات: ۱۶

نویسنده(ها):

انوشه آشوری – شرکت تکنوخلاق

چکیده:

در این مقاله چند روش برای مقاوم سازی ساختمان های موجود در ایران با استفاده از فن آوری های جدید معرفی می گردد .انتخاب این روش ها با در نظر گرفتن نکات زیر انجام گرفته است .
-۱ سادگی در اجرا : با توجه به تعداد انبوه بناهای ضعیف دربرابر زلزله، انتخاب روش های پیچیده به سختی خواهد توانست راه را برای مقاوم سازی در مدتی کوتاه هموار نماید . هشدار های کارشناسان حاکی از آن است که وقوع زلزله در مناطق پرجمعیت می تواند چرخۀ زندگی را در سراسر کشور تحت تأثیر قرار دهد . با توجه به زلزله خیز بودن اغلب مناطق ایران، سرعت در مقاوم سازی ساختمان های موجود اولین شرط است . بنابراین روش های اجرایی در عین کارآیی باید به اندازه ای ساده باشند که صاحبان ساختمان های ضعیف خود نیز قادر به انجام آن باشند . این نیاز مخصوصاً در مناطق روستایی که دسترسی به نیروی متخصص به سختی میسر است بیشتر می باشد .
-۲ نیاز به حداقل هزینه : میزان ضعف درساختمان های موجود ایران متفاوت است . با دسته بندی این بناها می توان مناسب ترین روش را برای افزایش مقاومت آنها برگزید . تنها وجه مشترک همه این روش ها، نیاز به حداقل هزینه برای اجرای آنها است زیرا اکثر اشخاصی که در این گونه بناها زندگی می کنند دارای بنیۀ مالی ضعیفی بوده و قادر به انجام روش های پرهزینه نمی باشند .
-۳ کارآیی : نکات فوق الذکرنباید به قیمت قربانی کردن کیفیت تمام شود . کلیه روش ها باید علاوه بر سادگی و ارزانی قادر باشند که هنگام وقوع زلزله، یا پایداری ساختمان را بصورت مطلوبی حفظ کنند و یا اینکه زمان کافی برای فرار ایمن ساکنین از داخل آن را فراهم سازند .
دراین مقاله، توضیحاتی دربارۀ قالب فلزی روفیکس، میلۀ هلی فیکس وقلاب مهارداکبیل و روش های استفاده از آنها ارائه می شود لیکن بعلت محدود بودن فضا، این مقاله صرفاً در حد معرفی آنها بوده و اطلاعات بیشتر را می توان از دفتر مرکزی شرکت تکنوخلاق دریافت کرد . آدرس وب سایت های مربوطه نیز برای روش های فوق ارائه گشته و علاقمندان برای آشنایی بیشتر می توانند به آنها مراجعه نمایند