سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: نهمین سمینار سراسری آبیاری و کاهش تبخیر

تعداد صفحات: ۸

نویسنده(ها):

بنیامین نقوی – دانشجوی کارشناسی ارشد سازه های ابی دانشگاه فردوسی مشهد

چکیده:

بروز عوامل تهدید کننده محیط زیست، لزوم استفاده از علوم جدید برای حل معزلات در این زمینه را تایید می کند. مدلهای ریاضی از جمله ارزان ترین و کاربردی ترین ابزارهایی هستند که می توان به کمک آن راه حلهایی درجهت رفع مشکلات زیست محیطی ارائه داد.
انالیز اثرات مولدهای برقابی بر محیط زیست نشان می دهد که قطع و وصل متناوب توربینهای مولد برقابی باعث فرسایش بستر رودخانه و آسیب رسانیبه گیاهان و آبزیان رودخانه و در کل محیط زیست می شود. شاید بتوان باعبورکل رواناب رودخانه از توربینها بدون انکه دبی رواناب و حجم تجمعی آب مخزن تغییر کند، خسارت را کاهش داد.
با آنالیز خصوصیات چندین نوع توربین مشخص می شودکه ظرفیت حمل توربینهای متعامد منوط است به داشتن عریض ترین بازه علاوه بر این ممکن است عرض بازه با تجهیزات کمکی خاصی افزایش یابد، این نوع توربین بادو و حتی سه توربین با ظرفیتهای مختلف برابری می کند ومی تواند برای هر دبی در هر فصلی بکار رود.
امکان افزایش ظرفیت توربین با استفاده از سرعتهای چرخشی متغیر در این مقاله مورد بحث قرار گرفته است برای کنترل تجهیزات مکانیکی و الکتریکی مولدهای برقابی که با سرعتهای چرخشی متغیر توربین کار می کند، سیستمهای مکاترونیک ویژه ای معرفی شده است. بررسی مدلهای ریاضی سیستم تحت رژیمهای مستقلوسیستماتیک ، تاثیر عملکرد موثر وکیفیت لازم نیروی الکتریکی را نشان میدهد.