مقاله اسرائيل و انحصار هسته اي در خاورميانه که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۸ در علوم سياسي از صفحه ۱۹۵ تا ۲۱۴ منتشر شده است.
نام: اسرائيل و انحصار هسته اي در خاورميانه
این مقاله دارای ۲۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اسرائيل
مقاله خاورميانه
مقاله سلاحهاي هسته اي
مقاله انحصار هسته اي
مقاله پيمان عدم تکثير سلاحهاي هسته اي
مقاله عمليات اپرا
مقاله عمليات اورچاد
مقاله عمليات رواني

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: محمدزاده ابراهيمي فرزاد
جناب آقای / سرکار خانم: ملكي محمدرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
بيشتر کارشناسان بر اين باورند که اسرائيل تنها کشور خاورميانه است که داراي سلاح هاي هسته اي است، با اين حال اسرائيل در قبال برنامه هسته اي خود سياست ابهام را در پيش گرفته است، به طوري که دارا بودن سلاح هاي هسته اي نه تاييد و نه تکذيب مي کند. دولت اسراييل طي سال هاي متمالي به دفعات عنوان کرده است که اولين کشوري نخواهد بود که در خاورميانه به عنوان صاحب سلاح هسته اي شناخته مي شود. دکترين هسته اي اسرائيل در اثر نبود عمق استراتژيک شکل گرفته و بر جنگ پيشدستانه استوار است. در همين راستا نيز اسرائيل تلاشهاي ديپلماتيک، عمليات رواني و همين طور اقدامات نظامي پنهاني را مورد استفاده قرار مي دهد تا از دست يابي کشور هاي خاورميانه به توانايي هاي هسته اي جلو گيري کند. در ۷ جون ۱۹۸۱، اسرائيل حمله هوايي پيش دستانه اي را عليه راکتور هسته اي عراق در اوزيراک سازماندهي کرد که به عمليات اپرا معروف است .
در ۶ سپتامبر ۲۰۰۷، اسرائيل حمله هوايي ديگري را با نام عمليات اورچارد عليه هدفي در منطقه دير الزور سوريه انجام داد. اين کشور همچنين در حال انجام تلاش هاي ديپلماتيک عمليات رواني گسترده اي است تا برنامه هسته اي ايران را متوقف کند. با توجه به اينکه انحصار هسته اي در خاورميانه از مهم ترين اهداف دولت اسرائيل در منطقه است ، اين مقاله بران است تا ضمن نگاهي به اين سياست اسرائيل، روش هاي مورد استفاده اين کشور را در راستاي حفظ انحصار هسته اي نيز مورد بررسي قرار دهد.