مقاله اسطوره ها، زندگان جاويد (به بهانه نقد اسطوره شناختي آسمان خراش ميلاد) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۹ در ادبيات عرفاني و اسطوره شناختي (زبان و ادبيات فارسي) از صفحه ۹ تا ۳۱ منتشر شده است.
نام: اسطوره ها، زندگان جاويد (به بهانه نقد اسطوره شناختي آسمان خراش ميلاد)
این مقاله دارای ۲۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آسمان خراش ميلاد
مقاله کوه ـ غار
مقاله دايره
مقاله اسطوره
مقاله کهن نمونه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اتوني بهروز

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
ما، خام و ياوه مي انديشيم اگر بر آن سر باشيم که اسطوره ها در همان روزگار کهن و اسطوره اي، به زير خاک فرورفته اند؛ و در سايه هاي دامن گسترِ تاريخ و گردهاي گيتي نورد هزاره ها گم آمده اند؛ چرا كه امروزه، آفرينش هر اثر هنري، بر بنياد اسطوره ها، ليك به فرماندهي كهن نمونه ها، ناخواسته، به سامان مي رسد؛ و آسمان خراش ميلاد، يكي از آنهاست.
اين جستار، آسمان خراش ميلاد را بهانه و بستري قرار داده است تا به بحث هاي اسطوره شناختي بپردازد؛ و دو نماد كوه ـ غار و دايره را در فرهنگ نازش خيز ايراني و نامه ورجاوند شاهنامه بكاود و بررسد؛ و در اثناي اين كار، روش نقد اسطوره شناختي را، در كردار، بياموزد. همچنين، اين جستار، از نماي بيروني آسمان خراش ميلاد، نقدي اسطوره شناسانه را بر آن پي مي ريزد و بدنه اصلي ستوني (= عمودي)، و ساختمان گوي وار فرازين آسمان خراش، و گَردان بودن خوان سراي (= رستوران) آن را بر بنياد كهن نمونه هاي كوه ـ غار و دايره رمزگشايي مي کند.