مقاله اسطوره هاي مقاومت در شعر عزالدين مناصره که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۸ در ادبيات پايداري (ادب و زبان نشريه دانشكده ادبيات و علوم انساني كرمان) از صفحه ۱۸۵ تا ۱۹۹ منتشر شده است.
نام: اسطوره هاي مقاومت در شعر عزالدين مناصره
این مقاله دارای ۱۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اسطوره
مقاله شعر مقاومت فلسطين
مقاله عزالدين مناصره

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ميرزايي فرامرز
جناب آقای / سرکار خانم: حيدري مرضيه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
ويژگي برجسته شعر پايداري فلسطين، دفاع از هستي و هويت فلسطيني در برابر تاخت و تاز اشغالگران است. از اين رو، شاعران پايداري از ابزارهاي هنري، از جمله اسطوره، بهره بسياري برده اند تا به شعر خود ژرفا بخشند. شاعر امروز فلسطيني در پي آشنايي با ادب و فرهنگ مغرب زمين، توانسته است اسطوره را – که حکايتي است آفريده خيال و سنن ملي – به خوبي در شعر خود به کار برد.
«عزالدين مناصره» شاعر آواره فلسطيني است که با به کارگيري اسطوره، اوضاع نابسامان عربي – فلسطيني را به زيبايي نشان داده است. اسطوره هاي به کار رفته در شعر وي داراي ويژگي «پايداري» و اميدواري هستند، که در ساخت پنهان قصيده قرار گرفته اند. مناصره به اسطوره هاي كهن عربي و ديني مانند؛ امروالقيس، مسيح و هاجر و اسماعيل و اسطوره هاي يونان باستان نظير ادونيس و حورس، توجه کرده است. اين شاعر توانايي شگفت انگيزي در اسطوره نمايي حقايق تاريخي دارد. از اين رو، حقيقت هايي که بيانگر هويت فلسطين است، مانند کنعان و هاجر و مسيح را به شکل اسطوره اي مطرح مي نمايد تا هر فلسطيني را به هويت اصيل و اميد و پايداري فرا خواند.