مقاله اشتراك عيني در پاره اي از اشعار كيتس و سهراب سپهري (عنوان عربي: الهدف المتلازم في عدد من قصائد جون کيتس، وسهراب سبهري) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۸ در مطالعات ادبيات تطبيقي (ادبيات تطبيقي) از صفحه ۱۱۵ تا ۱۴۰ منتشر شده است.
نام: اشتراك عيني در پاره اي از اشعار كيتس و سهراب سپهري (عنوان عربي: الهدف المتلازم في عدد من قصائد جون کيتس، وسهراب سبهري)
این مقاله دارای ۲۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اشتراك عيني
مقاله تداعي
مقاله استعاره
مقاله كيتس
مقاله سپهري (كليد واژه عربي: الهدف المتلازم
مقاله التداعي
مقاله الاستعارة
مقاله کيتس
مقاله سبهري)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ملكي ناصر
جناب آقای / سرکار خانم: نويدي مريم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسي:
اشتراك عيني، شيوه بيان غيرمستقيم احساسات و عواطف است. به بياني ديگر، شاعر با استفاده از آرايه‌هاي ادبي (استعاره، تمثيل، تشبيه و تناقض نما، … ) و به كارگيري اشيا، موقعيت هاي مشخص، زنجيره حوادث و يا عكس العمل هايي، احساسات خود را به بياني به تصوير مي كشد و خواننده را دربرابر صحنه «شعر» قرار مي دهد. در نتيجه، آن واكنش عاطفي را كه شاعر قصد برانگيختن آن را در خواننده دارد، برمي انگيزد، بي آنكه آن احساس را آشكارا بيان كند. اين گونه مي نمايد كه تاكنون تحقيق برجسته و قابل توجهي از اشتراك عيني از اين دو شاعر ديده نشده است. اين دفتر بر آن است تا فن اشتراك عيني را در اشعار جان كيتس انگليسي و سهراب سپهري بيابد. از اشعار جان كيتس كه بررسي مي شوند، مي توان از اين موارد نام برد: اولين نگاه به هومر اثر چپمن، انديميون، قصيده اي براي بلبل، درباره مرگ، قصيده اي درباب پاييز، نغمه تضادها، گلدان يوناني؛ و از اشعار سپهري مي توان مسافر، هميشه، و چه تنها، با مرغ پنهان، صداي پاي آب، واحه اي در لحظه، ساده رنگ، تنهاي منظره و پيامي در راه را نام برد.