مقاله اشيا جادويي در فرهنگ عامه ايران و تاثير آن در نقاشي مکتب سقاخانه که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار و تابستان ۱۳۸۸ در باغ نظر از صفحه ۵۳ تا ۶۸ منتشر شده است.
نام: اشيا جادويي در فرهنگ عامه ايران و تاثير آن در نقاشي مکتب سقاخانه
این مقاله دارای ۱۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله فرهنگ عامه
مقاله فتيش
مقاله مهره
مقاله طلسم
مقاله نقاشي مکتب سقاخانه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: علي پورسعداني رضا
جناب آقای / سرکار خانم: شيخ زاده مرجان

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
فرهنگ عاميانه ايران برخاسته از سنت ها، آداب و رسوم، باورها و اعتقاداتي است که ميراثي به وسعت تاريخ دارد. در ميان عناصر متعدد فرهنگ عاميانه، شي باوري (فتيش) حضور گسترده اي در زندگي عوام داشته است. اين عنصر شامل سنگ ها، گياهان، حيوانات، طلسم ها و ادعيه اي است که از قدرت جادويي خارق العاده اي برخوردارند و به عنوان شي کاربردي و ثمربخش در زندگي روزمره مردم اهميت پيدا کرده اند.
اين پژوهش در نظر دارد با ارايه منتخبي از اين اشياء، به بررسي فرهنگ عاميانه ايران با تاکيد بر خصيصه شي باوري و معرفي آن ها به عنوان فرهنگي ناب و دست نخورده، به ثبت و ضبط آن ها بپردازد و تاثير اين باورها را در هنر ايران به ويژه نقاشي مکتب سقاخانه آشکار نمايد. فرضيه پژوهش بر اين استوار است که عناصر جادويي، طلسم ها و ادعيه از ديرباز تاکنون به عنوان بخشي باور از زندگي عامه مردم را به خود اختصاص داده و توانسته اند در آثار هنرمندان نقاشي سقاخانه اي ايران به عنوان عنصر فرهنگي زمان خود براي خلق آثار نمادين و معناگرا ثمربخش باشند.