مقاله اصابت چاقو به ناحيه گونه و لمس آن در ناحيه حلق: گزارش مورد نادر که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۸ در مجله دانشکده دندانپزشکي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي از صفحه ۲۱۴ تا ۲۲۰ منتشر شده است.
نام: اصابت چاقو به ناحيه گونه و لمس آن در ناحيه حلق: گزارش مورد نادر
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آسيب هاي ماگزيلوفاسيال
مقاله زخم هاي نافذ
مقاله آسي بهاي عروقي
مقاله عصب صورت

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مهاجراني حسن
جناب آقای / سرکار خانم: طاهريان شهرام

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: اصابت چاقو به صورت، يك اتفاق نادر است كه در معدود موارد گزارش شده، هم مسير عبور چاقو متفاوت بوده و هم فضاهاي مختلفي كه درگير شد ه اند، يكسان نمي باشند. بيرون آوردن جسم خارجي با توجه به نواحي درگير نياز به تمهيدات مختلفي دارد كه توجه به اين مساله هر موردي را از گزارشات اندك قبلي متمايز مي سازد.
گزارش مورد: مورد بيماري است ۲۸ ساله كه چاقو از زير قوس زايگوما به صورت وي وارد شده، بدون درگيري اربيت، سينوسها و كف جمجمه با عبور از ناحيه كنديل و كورونوئيد و صفحات پتريگوئيد به ناحيه حلق رسيده است، به نحوي كه نوك آن در حلق ديده مي شد. تورم در دهان در ناحيه كام نرم وسيع بود و به علت عبور چاقو از ناحيه كنديل و كورونوئيد باز شدن دهان با محدوديت رو به رو بود.
نتيجه گيري: بيرون آوردن اجسام خارجي كه وارد سر و گردن شده اند، علاوه بر اينكه بايد در اتاق عمل صورت پذيرد، به تدابير و برنامه ريزي دقيق براي يك جراحي حساب شده نياز دارد. اين تدابير و برنامه ريزي ها بايد در زمان اندك صورت پذيرند. در اين بيمار چاقو با انجام عمل جراحي و پيش بيني تدابير لازم قبل و حين عمل از ناحيه صورت خارج گرديد، به نحوي كه هيچ عارضه اي پس از عمل در بيمار پديدار نشد.