مقاله اصلاح ناهنجاري هاي کلاب فوت به روش «پونستي» (نتايج کوتاه مدت) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۸ در مجله جراحي استخوان و مفاصل ايران از صفحه ۹۴ تا ۹۸ منتشر شده است.
نام: اصلاح ناهنجاري هاي کلاب فوت به روش «پونستي» (نتايج کوتاه مدت)
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلاب فوت
مقاله دستکاري ارتوپدي
مقاله ناهنجاري هاي پا

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حامدعظيمي هادي
جناب آقای / سرکار خانم: نارويي بهزاد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
پيش زمينه: کلاب فوت يک ناهنجاري مادرزادي است که شيوع آن ۱ در ۱۰۰۰ تولد زنده است. سابقا درمان کلاب فوت در موارد مقاوم غالبا به صورت جراحي بود و عوارض مختلفي به همراه داشت. روش «پونستي» يکي از روش هاي غيرجراحي کلاب فوت است که به صورت گچ گيري و مانيپولاسيون انجام مي شود. هدف از اين مطالعه، بررسي تاثير اين روش در کوتاه مدت بود.
مواد و روش ها: در يک مطالعه مداخله اي، ۲۴ بيمار (۳۲ پا) مبتلا به کلاب فوت وارد مطالعه شدند و به روش «پونستي» تحت درمان قرار گرفتند. در ابتدا و انتهاي درمان امتياز «پيراني» (Pirani score) محاسبه گرديد. نتايج در يک پيگيري ۹ ماهه (۱۴ – ۴ ماه) بررسي شدند.
يافته ها: موفقيت درمان در ۳۱ بيمار (۹۶٫۸%) بدست آمد. ميانگين امتياز «پيراني» قبل از شروع درمان ۵٫۵۳بود و پس از انجام روش «پونستي» به ۰٫۰۹ کاهش يافت (P<0.05). در همه بیماران امتیاز «پیراني» پس از درمان به صفر رسید. به جز یک بیمار که قبل از درمان ۶ بود و پس از درمان به ۳ رسید. میزان تنوتومي انجام شده ۶۵٫۶۲% بود.
نتیجه گیری: نتايج اين مطالعه نشان داد كه روش «پونستي» در درمان كلا بفوت موثر است و اين روش براي درمان كلاب فوت توصيه مي شود.